Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So cze 15, 2024 9:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 18, 2015 7:33 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2014 9:24 am
Posty: 20
Krótka relacja z zimowego wypadu na Triglav.

Po trzynasto godzinnej drodze z Kościana do Słowenii dotarliśmy do Doliny Krma około godziny 8:30. Po przepakowaniu, przebraniu sie ruszyliśmy w drogę do schroniska .... położonego na wysokości 2515 m.n.p.m. Początkowo droga wiedzie leśnymi terenami, które na wysokości 1763 m.n.p.m. wyprowadzają nas przed schron, który w razie problemów pogodowych może zapewnić nocleg dla czterech osób. Wejście do schronu znajduje się z tyłu budynku. Dalej szlak prowadzi przez tereny pokryte kosodrzewiną, na których mozolnie zdobywamy wysokość będąc już bardzo zmęczeni po podróży i sporym podejściu idziemy dalej mimo dużego zmęczenia. Na około 2000 m. połacie kosodzrzewiny ustępują miejsca skałom i piargom, które oczywiście były głęboko pod śniegiem. Idąc tak krok za krokiem z minuty na minutę zbliżaliśmy się do celu aby osiągnąć go około godziny 17:00 po ośmiogodzinnej wspinaczce. Tego dnia pozostało nam tylko zjeść się i napić do syta, położyć się spać aby wypocząć przed wejściem na Triglav, najwyższy szczyt Słowenii. Schronisko teoretycznie jest nieczynne ale stacjonują tam meteolorodzy, którzy wynajmują miejsce a także przygotują prosty posiłek. Cena noclegu ze zniżką AlpenVerein to 10 Euro, niestety pokoje są nie ogrzewane i panuje w nich bardzo niska temperatura, należy mieć swój śpiwór.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budzik ustawiony był na szóstą rano ale każdy z nas go zignorował i wstaliśmy około 6:30. Około godziny 7:50 wszyscy staliśmy na zewnątrz gotowi do wspinaczki. Początek wejścia to (oczywiście mowa o zimie) duże nachylenie dochodzące do 70% połączone ze skałami pokrytymi śniegiem powodowało, że wspinaczka była dość wymagająca. Niezbędne były raki oraz najlepiej dwa czekany, które bardzo pomagały w wspinaczce. Trudności skończyły się w momencie wyjścia na grań małego Triglava, grań ta jest pokryta śniegiem i nie przedstawia już trudności, oczywiście dla ludzi których nie paraliżuje kilkusetmetrowa lufa po obu stronach grani. Kolejne ale już zdecydowanie mniejsze trudności pojawiły się na podejściu na główny wierzchołek Triglava. Po pokonaniu ostatnich trudności o godzinie 9:55 stanęliśmy na najwyższym szczycie Słowenii - Triglavie 2864 m.n.p.m. Po wykonaniu obowiązkowych fotek szczytowych rozpoczęliśmy zejście, które okazało się dużo bardziej wymagające niż wejście. Wszelkie strome podejścia trzeba było pokonywać tyłem co wydłużyło czas zejścia. Pod schroniskiem zameldowaliśmy się około godziny 11:45, resztę dnia spędziliśmy na odpoczynku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatni dzień wyjazdu zarezerwowany był na zejście do samochodu. Ze schroniska wyszliśmy około godziny 9:00 by po czterech godzinach zakończyć wędrówkę. Był to mój pierwszy zimowy alpejski szczyt i mam nadzieję, że nie ostatni. Muszę powiedzieć, że góry zimą są o wiele piękniejsze niż latem, po prostu mają swój klimat.

Więcej zdjęć
Film z wejścia

_________________
Moje wyprawy
Grupa Facebook
Kanał Youtube


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 18, 2015 8:49 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2014 9:24 am
Posty: 20
gobo_ napisał(a):
Mam na niego zamówienie w marcu.


No to powodzenia :D

_________________
Moje wyprawy
Grupa Facebook
Kanał Youtube


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 19, 2015 5:32 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2014 9:24 am
Posty: 20
Jancoch napisał(a):
WoW, widzę pogoda przypasowała. Super zdjęcia. Czekam na kolejne.


Dzięki. Pogoda faktycznie była ekstra może poza popołudniem pierwszego dnia w którym się zachmurzyło i padał śnieg :)

_________________
Moje wyprawy
Grupa Facebook
Kanał Youtube


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 20, 2015 5:04 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1503
Lokalizacja: W-wa
Przespacerowałam się wirtualnie po tym zaśnieżonym Triglavie :)
Może dodaj z "Więcej zdjęć" fotkę pogrążonej po pachy w śniegu rakiety (nr 47) - brakuje jej tu.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 20, 2015 7:42 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 6:58 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Super. Tez mamy w planach wyjazd na Triglav. Byc moze rowniez w marcu :)

Wyglada na to, ze nie jest to jakas hiper trudna gora w warunkach zimowych :) Trzeba bedzie sie z nia zmierzyc :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 20, 2015 11:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Fajna relacja, dzięki.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 20, 2015 6:08 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2014 9:24 am
Posty: 20
Krabul napisał(a):
Fajna relacja, dzięki.

Dzięki :)

Fenomen napisał(a):
Super. Tez mamy w planach wyjazd na Triglav. Byc moze rowniez w marcu :)
Wyglada na to, ze nie jest to jakas hiper trudna gora w warunkach zimowych :) Trzeba bedzie sie z nia zmierzyc :)

Faktycznie nie jest to zbyt trudna góra chociaż są momenty, w których trzeba być bardziej skoncentrowanym a w szczególności gdy słońce rozgrzeje śnieg i łatwo o ujechanie a stoki strome i jazda byłaby nie zła :).

anke napisał(a):
Przespacerowałam się wirtualnie po tym zaśnieżonym Triglavie :)
Może dodaj z "Więcej zdjęć" fotkę pogrążonej po pachy w śniegu rakiety (nr 47) - brakuje jej tu.

Wrzucam jeszcze kilka fotek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Moje wyprawy
Grupa Facebook
Kanał Youtube


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 21, 2015 4:37 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Gratuluję! Bardzo fajne zdjęcia :thumright: .
Sam chętnie wybrałbym się na Triglav zimą, bo z tego co wiem to latem przewalają się tam masakryczne tłumy.
Poza tym takie zimowe wejście jest na pewno ciekawsze.

Więc skorzystam z okazji by podpytać:
1. Zapewne przed wyjazdem zbierałeś informacje o aktualnych warunkach pogodowych, śnieżnych i lawinowych- z jakich stron korzystałeś?
2. Jak wygląda ta trasa z doliny Krma pod względem zimowych zagrożeń (tzn. czy np. przekracza się potencjalnie niebezpieczne stoki)?
3. Jak z popularnością tej trasy zimą- raczej przedeptane czy trzeba się liczyć z koniecznością samodzielnego wyszukiwania/torowania na szlaku?
4. Czy znasz jeszcze jakieś inne turystyczne zimowe warianty wejścia na tą górę (żeby nie schodzić tą samą drogą)?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 21, 2015 6:16 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2014 9:24 am
Posty: 20
Pawel_Orel napisał(a):
Gratuluję! Bardzo fajne zdjęcia :thumright: .
Sam chętnie wybrałbym się na Triglav zimą, bo z tego co wiem to latem przewalają się tam masakryczne tłumy.
Poza tym takie zimowe wejście jest na pewno ciekawsze.

Więc skorzystam z okazji by podpytać:
1. Zapewne przed wyjazdem zbierałeś informacje o aktualnych warunkach pogodowych, śnieżnych i lawinowych- z jakich stron korzystałeś?
2. Jak wygląda ta trasa z doliny Krma pod względem zimowych zagrożeń (tzn. czy np. przekracza się potencjalnie niebezpieczne stoki)?
3. Jak z popularnością tej trasy zimą- raczej przedeptane czy trzeba się liczyć z koniecznością samodzielnego wyszukiwania/torowania na szlaku?
4. Czy znasz jeszcze jakieś inne turystyczne zimowe warianty wejścia na tą górę (żeby nie schodzić tą samą drogą)?


Dzięki.

ad.1 Pogoda , Lawiny , Kamera
ad.2 Według mnie droga przez Dolinę Krma jest z bardzo małym zagrożeniem lawinowym, brak niebezpiecznych miejsc. Oczywiście mowa o drodze do schroniska, powyżej już jest stromo i przy większych opadach może coś zjechać.
ad.3 Trasa raczej przedeptana chociaż zaraz po opadach i braku śladu może być problem w którą stronę ruszyć bo schronisko widać dopiero pod sam koniec drogi.
ad.4 Są inne drogi ale trudniejsze (ja nie szedłem) i moim zdaniem nadają się raczej na wejście zimowe a zejście Doliną Krma.

_________________
Moje wyprawy
Grupa Facebook
Kanał Youtube


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 22, 2015 4:19 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
sylwas72 napisał(a):
Pawel_Orel napisał(a):
Gratuluję! Bardzo fajne zdjęcia :thumright: .
Sam chętnie wybrałbym się na Triglav zimą, bo z tego co wiem to latem przewalają się tam masakryczne tłumy.
Poza tym takie zimowe wejście jest na pewno ciekawsze.

Więc skorzystam z okazji by podpytać:
1. Zapewne przed wyjazdem zbierałeś informacje o aktualnych warunkach pogodowych, śnieżnych i lawinowych- z jakich stron korzystałeś?
2. Jak wygląda ta trasa z doliny Krma pod względem zimowych zagrożeń (tzn. czy np. przekracza się potencjalnie niebezpieczne stoki)?
3. Jak z popularnością tej trasy zimą- raczej przedeptane czy trzeba się liczyć z koniecznością samodzielnego wyszukiwania/torowania na szlaku?
4. Czy znasz jeszcze jakieś inne turystyczne zimowe warianty wejścia na tą górę (żeby nie schodzić tą samą drogą)?


Dzięki.

ad.1 Pogoda , Lawiny , Kamera
ad.2 Według mnie droga przez Dolinę Krma jest z bardzo małym zagrożeniem lawinowym, brak niebezpiecznych miejsc. Oczywiście mowa o drodze do schroniska, powyżej już jest stromo i przy większych opadach może coś zjechać.
ad.3 Trasa raczej przedeptana chociaż zaraz po opadach i braku śladu może być problem w którą stronę ruszyć bo schronisko widać dopiero pod sam koniec drogi.
ad.4 Są inne drogi ale trudniejsze (ja nie szedłem) i moim zdaniem nadają się raczej na wejście zimowe a zejście Doliną Krma.

Ok- dzięki :) .

Co do strony z pogodą- mountain-forecast bywa zbyt optymistyczny.
Osobiście preferuję yr.no- podają bardzo dobre prognozy dotyczące temperatur, zachmurzenia i opadów.
Gorzej z wiatrem- kilka miesięcy temu była sytuacja że dla obszaru Tatr wydano ostrzeżenia przed huraganem, podczas gdy wg nich na Rysach miało wiać 2m/s :) .
Tak czy inaczej- najbardziej interesowała mnie strona z informacją o zagrożeniu lawinowym.

Jeszcze jedno pytanie- którym wariantem szliście od schronu 1763m ("PL. ZG. KRMA" na mapie poniżej):
- w lewo na Konjski preval (2020m) i dalej na północ, najkrótszym wariantem do Domu na Kredaricy (2515m)
- w prawo i na następnym rozstaju szlaków w lewo, a dalej najkrótszym wariantem do Domu na Kredaricy (2515m)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 22, 2015 5:37 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2014 9:24 am
Posty: 20
Obawiam się, że wariant którym szliśmy chyba się nie pokrywa z żadnym letnim szlakiem. Szliśmy po prostu tam gdzie wszyscy :).

_________________
Moje wyprawy
Grupa Facebook
Kanał Youtube


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL