Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn maja 13, 2024 6:18 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 9:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
O grani łączącej Durny Szczyt z Łomnicą napisano na forum wiele. Dwie monumentalne, ogromne góry, czwarty i drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach, podobno najbardziej ambitna turystyczna droga prowadząca łączącym je grzbietem. Planowałem ją od wielu miesięcy a może nawet i lat. Wiedziałem, że w końcu tam pójdę. Wystarczyło poczekać tylko na odpowiedni moment. Po ubiegłorocznej wizycie w okolicach Doliny Kieżmarskiej, kiedy to z pierwszego rzędu miałem okazję obserwować północne ściany Durnego Szczytu oraz Miedzianą Kotlinę, podjąłem decyzję, że wycieczkę wzbogacę dodatkowo o dostanie się na grań właśnie tą drogą. Niestety, głębokie ochłodzenie z opadami, które nadciągnęło nad Tatry w drugiej połowie poprzedniego tygodnia zmusiło mnie do weryfikacji tego pomysłu. Północne ściany mogły być wyjątkowo nieprzyjemne w takich warunkach. Prawdopodobne oblodzenia oraz kruchość trasy zmusiły do zmiany decyzji.

Zanim jednak na dobre zacząłem analizować warunki w górach, stanęło przede mną większe wyzwanie, mianowicie znalezienie partnera i to mogącego wyjechać w dość nietypowy termin (tylko piątek wchodził w grę). Na szczęście Olga – harpagan górski pierwszej klasy, zaakceptowała zarówno trasę, jak i termin. A potem to już standardowo (nazywam to tatrzańską psychozą) – odświeżanie strony z kamerkami co jakieś 10 minut, aby sprawdzić czy faktycznie czwartkowego popołudnia zacznie się przecierać. Rankiem temperatura na szczycie Łomnicy spada poniżej zera, a obraz na żywo pokazywał delikatny opad śniegu. Konsternacja – może jednak coś niższego? Na szczęście po godzinie 16, zgodnie z przewidywaniami meteorologów, chmury zaczęły się podnosić i wkrótce można było podziwiać z Królowej piękne morze mgieł. Póki co jedynie wirtualnie...

Kilka godzin później spotykamy się z Olgą w Nowym Targu. Droga do Tatrzańskiej Łomnicy mija nadspodziewanie szybko – ale tematów górskich nie mogło nam zabraknąć, przeciwnie, starczyło z dokładką na kilkanaście następnych godzin. Na miejscu jesteśmy o północy, parkujemy auto na bezpłatnym (!) parkingu niedaleko niebiesko znakowanego asfaltu prowadzącego do Startu. Podejmujemy decyzję, że bez zbędnej zwłoki atakujemy. O godz. 0.30 jesteśmy gotowi do wymarszu.

Zaczynamy podejście w kierunku górnej stacji kolejki na Łomnicki Staw. Jej światła widzimy doskonale wysoko nad nami – różnica poziomów to bagatela 850m. Niezły kawałek na rozgrzewkę. Nocne podejście akurat na tej trasie nie stanowi większego problemu – przynajmniej dla mnie (wymieniłem sobie baterie w czołówce tuż przed wyjściem na trasę). Być może Olga ma na ten temat inne zdanie. Przez pierwsze kilkaset metrów w górę poruszamy się łagodnie meandrującą asfaltową drogą. Po kilkudziesięciu minutach docieramy do Startu. Widoczność jest doskonała toteż co jakiś czas obracamy się aby popodziwiać powoli uciekające w dół światła pobliskich miejscowości. Poczucie wyobcowania jest niesamowite.

Od Startu nasza trasa prowadzi mniej więcej wzdłuż wyciągu, tylko od czasu do czasu przedzierając się przez kosówkę. Coraz szybciej robimy wysokość, ale nawet po wielu minutach marszu, światło Łomnickiego Stawu caly czas ‘wisi’ jeszcze wysoko nad nami. W pewnym momencie szlak odbija dość mocno na południowy zachód, wręcz zaczyna oddalać się od stacji. Ale to tylko złudzenie. Po chwili łączymy się z magistralą i dochodzimy nią w kilka minut do stacji kolejki. Jest równo godzina 2. Nieźle, w półtorej godziny zrobiliśmy 850m nocnego podejścia. Zaczynam czuć skutki zarywanej nocy i wcześniejszej jazdy autem. Proponuję krótki postój, idealnie było by choć chwilę się zdrzemnąć, ale wiem że będzie o to trudno. Znajdujemy osłonięte miejsce wyłożone jakąś wykładziną. Izolacja od podłoża jest, może nie będzie tak źle. Termometr pokazuje niecałe 4 stopnie na plusie. Zakładamy na siebie wszystko co mamy i kładziemy się. Zbyt długo jednak nie szło wytrzymać. Po niecałej godzinie wstajemy, nie wiem czy zasnąłem choć na moment. Jeszcze przez jakiś czas, nawet w trakcie marszu muszę rozgrzewać swoje zgrabiałe dłonie. Z przerażeniem patrzę na stopy Olgi. Tak, tak! Dobrze myślicie, jest ona ciągle obuta w nic innego, jak leciutkie sandały.

Tuż przed godziną trzecią definitywnie zbieramy się i zaczynamy podejście w kierunku Łomnickiej Przełęczy. Prowadzą na nią niezliczone zakosy, chyba jeszcze szersze i łagodniejsze niż na Osterwę. Mimo, że nigdzie nam się nie śpieszyło, od czasu do czasu postanawiamy je ściąć. Wypatrujemy na wschodzie pierwszych oznak zbliżającego się brzasku, jednak noc jest jeszcze w pełni. Rychłe pojawienie się słońca zwiastuje jednak ‘wschód’ Wenus oraz jej bliskiego, obecnie, towarzysza – Jowisza. Dodatkową atrakcją jest możliwość obserwacji o tej porze roku Oriona. Ułatwia to obniżony wzlędem nas horyzont po stronie wschodniej.

1. Pod szczytem Łomnicy świat zaczyna nabierać kolorów, wszystkie zdjęcia autorstwa Olgi, sama nie dała się sfotografować
Obrazek

Kwadrans po godzinie czwartej dochodzimy do górnej stacji wyciągu na Łomnicką Przełęcz. W miejscu tym robimy kolejny postój. 1300m podejścia za nami. Zaczyna się robić jaśniej. Olga zakłada buty. Teraz nie ma już na co czekać. Wschód słońca powinien zastać nas już w okolicach wierzchołka. Po chwili możemy spojrzeć na drugą stronę Łomnickiej Grani. Doliny i szczyty są jeszcze pogrążone w cieniu ale widoki zapowiadają się wyśmienicie. Szczególnie atrakcyjnie z tego miejsca wygląda Pośrednia Grań. Po drugiej stronie coraz bardziej zbliżamy się do poziomu Huncowskiego Szczytu. Moja towarzyszka stwierdza, że światło zaczyna być akceptowalne i aparat idzie w ruch.

2. Grań za granią
Obrazek

3. Daleko w dole Łomnicki Staw
Obrazek

Z okolic grani stopniowo przesuwamy się w prawą stronę ściany, do systemu rynienek i półek wyprowadzających na pobliski już taras widokowy. Droga jest ubezpieczona wieloma łańcuchami, przez co trudności orientacyjne właściwie nie występują. Nie powiem jednak, że wejście jest zupełnie banalne. Wycena 0+ chyba uwzględnia wszystkie ubezpieczenia, bo choć staraliśmy się z nich nie korzystać na tym etapie trasy, ze względów bezpieczeństwa (miejscami oblodzenia) zrobiliśmy to kilkakrotnie. Bez biżuterii trochę jedynkowych miejsc pewnie by się tam znalazło. Około godziny szóstej przekraczamy barierki na szczycie i możemy cieszyć się niesamowitą poranną panoramą Tatr z Damy. Biegamy po całym wierzchołku kontemplując po kolei widoki we wszystkich kierunkach. Po stronie zachodniej nakładanie się jednych grani na drugie robi świetne wrażenie. Doliny są jeszcze spowite porannymi mgłami. Temperatura musi być naprawdę niska, gdyż kałuże są całkiem mocno pozamarzane. Pracownicy kolejki i restauracji wylegli na taras na porannego papierosa i kawę. Ciekawe jak często mają tam okazję spotykać takich wariatów włóczących się po nocy w górach.

4. Taką panoramę trudno ujrzeć wjeżdżając na szczyt kolejką
Obrazek

Po kilkunastu minutach marzę jednak tylko o tym, żeby trochę się rozgrzać i odsapnąć. Obsługa restauracji jest tak miła, że pozwala nam się rozsiąść w środku na sofach. Korzystamy skwapliwie, nieco się posilamy i zaczynamy drzemać. I tak nam zleciało... ponad dwie godziny. Po ósmej wychodzę ponownie na taras. Słońce zaczyna operować i jest nadzieja, że trochę wytopi oblodzenia po drodze. Zupełnie nieoczekiwanie od strony Lejkowego Kotła zaczynają podnosić się chmury. A byłem niemal pewien, że piękna bezchmurna pogoda utrzyma się co najmniej do południa. Jej pogorszenie skutecznie wygania nas z ciepłego wnętrza i motywuje do dalszej walki.

5. Widły i Miedziany Mur wrastający w ścianę Łomnicy
Obrazek

6. Po drzemce światło zdecydowanie inne
Obrazek

Bez zbędnej zwłoki przekraczamy barierki z drugiej strony i zaczynamy schodzić granią w kierunku Przełączki pod Łomnicą. Po kilku minutach nietrudnego terenu stajemy u górnego krańca Komina Franza. Prowadzi nim nieprzerwany ciąg ubezpieczeń, bez których jego pokonanie stanowiło by zadanie stricte taternickie. W najtrudniejszej części formacji należało po prostu opuścić się na rękach trzymając zawieszonych po obu stronach łańcuchów, z bardzo nikłym oparciem na kończyny dolne. ‘Jak małpiszony jakieś’ pomyślałem sobie. Pokonanie komina w zejściu nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Teraz myślę sobie, że należalo z niego po prostu zjechać. Niemniej, po pół godzinie od szczytu stajemy na Przełączce pod Łomnicą i wychodzimy na wierzchołek Małej Pośledniej Turniczki. Okazuje się jednak, że powinniśmy obejść ją po stronie Doliny Dzikiej. Tak też robimy zmuszeni do delikatnego cofnięcia się. Następnie trawersujemy do Pośledniej Przełączki. Tutaj staje się rzecz naprawdę niesamowita. Wchodząc na podłużny około trzymetrowy płaski blok skalny, noga ujeżdża mi na totalnie oblodzonym jego fragmencie i cały padam do przodu, instynktownie zatrzymując się na zgiętych rękach, zupełnie jakbym na sali gimnastycznej robił sobie pad z pompką. I tak się zatrzymałem stwierdzając, że na wystającym przede mną kawałku następnego bloku mogła by się rozpłaszczyć moja twarz. Wszystko działo się tak szybko, że nie miałem absolutnie żadnej szansy na nic innego jak instynktowną reakcję. Olga idąca za mną też chyba nieźle się przestraszyła. Trzeba naprawdę bardzo mocno uważać na te oblodzenia i zachowywać koncentrację nawet w łatwiejszych fragmentach trasy.

7. Pod koniec trawersu Małej Pośledniej Turni
Obrazek

8. Durny Szczyt z wierzchołka Pośledniej Turni
Obrazek

Bez dalszych przeszkód docieramy do Pośledniej Przełączki i stamtąd, mając na uwadze dobry czas, postanawiamy zdobyć Poślednią Turnię. Początkowy fragment to nieco omszony kominek, który w średnich trudnościach (I) wyprowadza w kopułę szczytową. Tam już przez większe bloki na sam wierzchołek. A zatem jesteśmy w połowie naszej grani. Olga pokazuje mi jak będzie przebiegać mniej więcej wejście na pięknie się stąd prezentujący Durny Szczyt. Jego kopuła to kawał naprawdę pięknej skały. Z Pośledniej bez problemów, acz uważnie, schodzimy w to samo miejsce i kontynuujemy nasz trawers. Chwilę potem dochodzimy do kolejnego kluczowego miejsca drogi – IIego ‘eksponowanego węgła’. Jego pokonanie ułatwiają trzy klamry ustawione w poziomie. Bez nich miejsce na pewno byłoby dość problematyczne.

9. Zza pn-wsch żebra Małego Kieżmarskiego Szczytu wreszcie pokazuje się Zielony Staw
Obrazek

10. Panorama z okolic Klimkowej Przełęczy
Obrazek

Dalsza droga aż do Klimkowej Przełęczy wyglądała mniej więcej tak samo – sporo czujnych trawersów, sporo zejść w dość stromym i miejscami eksponowanym terenie. Droga nie sprawiała raczej na tym etapie trudności orientacyjnych, choć dużym ułatwieniem na pewno było to, że Olga już tędy (choć w kierunku przeciwnym) szła. Z Klimkowej Przełęczy oglądamy Łomnicę już ze zdecydowanie dalszej perspektywy, Durny Szczyt natomiast zbliżył się i znacznie urósł. Początkowy fragment podejścia nań nie przedstawia trudności, po chwili osiągamy mniej więcej wysokość Pośledniej Turni.

11. Kolejny z wielu trawersów
Obrazek

12. Klimkowa Przełęcz
Obrazek

13. Rzut oka wstecz
Obrazek

Przed nami kluczowa część wspinaczki – słabo urzeźbiona rynna, która w zejściu pokonywana jest pierwszym, licząc od wierzchołka, zjazdem. Odcinek ten wyceniony jest za II i moim zdaniem nie jest to wycena na wyrost. Robię sobie klilkuchwilowy odpoczynek, nade mną walczy Olga a tymczasem na Łomnicy zdążyła się już zebrać całkiem spora grupa ‘kibiców’. No dobra, trzeba się ruszać, biorę głębszy oddech i powoli ruszam. Kilka metrów wyżej wiem, że droga na górę jest otwarta. Jeszcze tylko jeden trudniejszy moment w okolicy górnego ringa zjazdowego i wkraczamy na grań szczytową Durnego Szczytu. Godzina 10:45, a zatem droga od Łomnicy razem z wejściem na Poślednią Turnię zajęła nam 2:15.

14. Ostatnie metry przed wierzchołkiem Durnego Szczytu
Obrazek

15. ...i już na górze
Obrazek

‘W końcu czternasty z czternastu’ uśmiecham się a Olga wyciąga rękę z gratulacjami. W tym momencie kompletuję Wielką Koronę Tatr. Od czasu zdobycia pierwszych Rysów minęło niemal 13 lat (bez kilku dni). Oczywiście nie mogę powiedzieć, że od roku 2001 kolekcjonowałem WKT, wtedy nie miałem o niej jeszcze pojęcia. Myślę, że zebranie całej 14tki miałem w głowie mniej więcej od roku 2010.

16. Z Durnego na Dolinę Kieżmarską
Obrazek

17. ...i na stronę Pięciu Stawów Spiskich
Obrazek

Na Durnym Szczycie spędzamy całkiem sporo czasu. Chmury tymczasem biorą we wkładanie coraz większe połacie Tatr ale miejscami jeszcze coś widać. I to widać ładnie. Kieżmarskie, Widły, Łomnica – piękne, piękne okoliczności przyrody. Niestety mało się odsłania na stronę Kieżmarskiej. Chociaż staw i schronisko położone 1100m pod naszymi stopami widać idealnie. Rozglądam się wokoło w poszukiwaniu pozostałym klejnotów w koronie. Jeśli dobrze liczę, to z Durnego nie widać tylko Kończystej.
Chwilę potem odnajdujemy będący w opłakanym stanie zeszyt szczytowy. Trochę go podsuszam, abyśmy w ogóle byli w stanie cokolwiek napisać. Zastanawiałem się, czy nie zabrać go na dół, wolna była tylko jedna kartka, ale stwierdziłem, że nie chciało by mi się skanować. Może jakaś inna dobra dusza go zabierze. m__s, może Ty?
W południe zbieramy się do dalszej drogi. Nie ma na co czekać. Widoczność staje się coraz bardziej ograniczona. Nie chcemy zostać topograficznymi ch... błądzącymi we mgle. Pół godziny później meldujemy się na Małym Durnym spotykając pierwszych tego dnia turystów. Chłopaki zastanawiają się, czy nie pokonać naszej drogi w przeciwnym kierunku, ale chyba trochę za późno wyszli z Terinki, bo pogoda raczej już dziś spisana na straty. Po krótkiej wymianie zdań zaczynamy schodzić... myśleliśmy, że na Małą Durną Przełęcz, a tu okazało się że schodzimy grzędą biegnącą w stronę Doliny Dzikiej. Gdyby nie ostrzeżenie jednego ze spotkanych na górze gości, pewnie obudzilibyśmy się w Maćkowym Ogrodzie... Jest to nauka, że koncentrację trzeba zachowywać do końca.

18. Podczas przejścia przez Mały Durny Szczyt na Małą Durną Przełęcz pogoda pogarsza się już wyraźnie
Obrazek

19. Żlebem spadającym z Małej Durnej Przełęczy dostajemy się do Pięciu Stawów Spiskich
Obrazek

Drałujemy z powrotem na górę i wchodzimy na właściwą grań. W przeciętnych trudnościach z małą gimnastyką nad samą przełączką wchodzimy wreszcie do żlebu zbiegającego do Doliny Piećiu Stawów Spiskich. Żlebem tym, niżej jego lewym orograficznie ograniczeniem, a jeszcze niżej grzędą ograniczającą go z tamtej strony, obniżamy się ku cywilizacji. Pogoda zepsuła się na dobre. Ale nas to zbytnio nie martwi, my swoje już dziś zobaczyliśmy. Około 14 schodzimy nad Pośredni Staw Spiski, okrążamy go i stajemy w Ternice. Ludu od zarąbania. Ledwo znajdujemy dwa wolne miejsca, żeby coś ciepłego zjeść. Wypadamy stamtąd chwilę po skończeniu posiłku i niecałe dwie godziny potem jesteśmy na dole w Smokowcu. Po wizycie na dworcu, kiedy to okazało się, że elektriczka jest za niemal godzinę, idziemy łapać stopa. Po jakimś czasie się udaje i po ponad 16 godzinach akcji jesteśmy z powrotem przy samochodzie w Tatrzańskiej Łomnicy. Patrzę w górę na te wszystkie wyciągi i stwierdzam: ‘O k..., ale tu jest brzydko, dobrze że przeszliśmy to w nocy’. Dwie godziny później żegnamy się w Krakowie i rozjeżdżamy w swoich kierunkach.
Grań Łomnica – Durny Szczyt robiona z samego dołu to naprawdę kawał drogi. Myślę, że utrzymaliśmy przyzwoite tempo, choć wycieczka kosztowała sporo wysiłku. Dla mnie pod wieloma względami była ona wyjątkowa, nigdy wcześniej nie miałem okazji podziwiać wschodu słońca z tak wysokiego szczytu, skończyłem WKT, przeszedłem naprawdę honorną grań i to pod włos. Trudno nie być zadowolonym. Dziękuję Oldze za wspaniałe towarzystwo, jak i doskonałe zdjęcia, których użyczyła do tej relacji.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 9:33 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Telefonicznie było ,ale i w relacji wypada :)
gratulacje za konkretne zakończenie!
Bardzo żałuje iż mimo planów i szczerych chęci nie udało mi się w tym wydarzeniu brać udziału..
Czekam na podsumowanie zdobywania całej 14stki :mrgreen:

pozdro

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 9:51 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Graty za akcję.

Wypatrywałem was ze Sławkowskiego ale nie dopatrzyłem się :shock:

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 10:14 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Oj chyba rzadko ta grań jest robiona w tę stronę.

Gratuluję WKT. Niech się niektórzy śmieją ale zaliczanie jest spoko ;)

Czy ja dobrze widzę? Masz WildFire'y?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 10:19 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Krabul napisał(a):
Nocne podejście akurat na tej trasie nie stanowi większego problemu – przynajmniej dla mnie (wymieniłem sobie baterie w czołówce tuż przed wyjściem na trasę). Być może Olga ma na ten temat inne zdanie

Olga świeciła głównie oczami, mimo wszystko dała radę :mrgreen:

Krabul napisał(a):
Tak, tak! Dobrze myślicie, jest ona ciągle obuta w nic innego, jak leciutkie sandały.

Miały być aż do Łomnicy, śliskie podłoże i poniekąd temperatura pokrzyżowały mi sandałowe plany!

Krabul napisał(a):
sama nie dała się sfotografować

Tak to jest z fotografowaniem kozic, że czasem uciekają... :twisted:

Krabul napisał(a):
Bez biżuterii trochę jedynkowych miejsc pewnie by się tam znalazło.

Tam, gdzie poszłam na lewo od klamer, spokojnie mogę na II przy tej mokrej skale wycenić.

Krabul napisał(a):
Ciekawe jak często mają tam okazję spotykać takich wariatów włóczących się po nocy w górach.

Pewnie niezbyt, za to ja nawet nie musiałam się zastanawiam, co znaczy słowackie 'skoro' ('wcześnie'), jako że słyszałam pytanie z tym słowem już dziesiątki razy :wink:

Krabul napisał(a):
Teraz myślę sobie, że należalo z niego po prostu zjechać.

Nieee, mnie się podobało!
Ale łapy rozgrzałam fajnie, zwłaszcza że przy moim wzroście ilość miejsc, gdzie
Krabul napisał(a):
należało po prostu opuścić się na rękach trzymając zawieszonych po obu stronach łańcuchów
nieco się poszerzyła :)

Krabul napisał(a):
Chwilę potem dochodzimy do kolejnego kluczowego miejsca drogi – IIego ‘eksponowanego węgła’. Jego pokonanie ułatwiają trzy klamry ustawione w poziomie. Bez nich miejsce na pewno byłoby dość problematyczne.

Bez nich można przejść po przeciwnej stronie grani, wtedy rzeczywiście przewija się przez węgieł, robiłam ten wariant rok temu, tyle że II wspomniane miejsce i tak nie ma.

Krabul napisał(a):
Odcinek ten wyceniony jest za II i moim zdaniem nie jest to wycena na wyrost.

O tak, to jest mocna II, miałam tam odczucia podobne do tych, gdy w zeszłym roku żywcowałam 1. wyciąg Filara Kelego (III).

Krabul napisał(a):
Dziękuję Oldze za wspaniałe towarzystwo, jak i doskonałe zdjęcia, których użyczyła do tej relacji.

Ja również dziękuję za świetną wyprawę oraz towarzystwo i cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym jakże ważnym wydarzeniu :)

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 10:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Dzięki za gratulacje.
kilerus napisał(a):
Niech się niektórzy śmieją ale zaliczanie jest spoko ;)
Jasne, że tak. Ja przez te kilka ostatnich lat robiłem co prawda sporo innych rzeczy w Tatrach, ale gdzieś z tyłu głowy ten licznik zbliżający się do 14 siedział.
kilerus napisał(a):
Masz WildFire'y?
Tak, na razie nie mogę powiedzieć wiele więcej niż to, że wyglądają zaje.biście :mrgreen: Byłem na kilku/kilkunastu wycieczkach do tej pory, w tym dwa razy w Tatrach. Jestem zadowolony. Dla mnie są wygodne, trzymają podłoża dobrze, zobaczymy jak z wytrzymałością będzie.
Olga napisał(a):
O tak, to jest mocna II, miałam tam odczucia podobne do tych, gdy w zeszłym roku żywcowałam 1. wyciąg Filara Kelego (III).
I ci kibice na Łomnicy :mrgreen:

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 10:46 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Krabul napisał(a):
kilerus napisał(a):
Masz WildFire'y?
Tak, na razie nie mogę powiedzieć wiele więcej niż to, że wyglądają zaje.biście :mrgreen: Byłem na kilku/kilkunastu wycieczkach do tej pory, w tym dwa razy w Tatrach. Jestem zadowolony. Dla mnie są wygodne, trzymają podłoża dobrze, zobaczymy jak z wytrzymałością będzie.


Ile dałeś?

Mam teraz Millet Rock Hooper i zauważalną różnicą na plus dla Firataili jest trzymanie stopy. Moim zdnaiem, ten but w tym względzie jest wzorem do naśladowania. Odnośnie przyczepności to powinieneś być zadowolony. Ale po tych dwóch wycieczkach żadnych rozkraczeń? Bo ja już miałem po jednej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 10:52 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Wziąłem bez gore (uważam, że w niskich jest bez sensu) i dałem 440. Rozkraczeń na razie nie zauważyłem.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 11:05 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Wiem, że czaiłeś się na tą grań już od dawna, więc można powiedzieć 'no, w końcu' ;)
Gratulacje tym większe, że 14tka przy okazji skompletowana i to ciekawą akcją na zakończenie.

Ps. kiedy ta akcja się odbyła?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 11:20 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Czaiłem się, to prawda, zwłaszcza po ubiegłorocznym przejściu z Anią kamzik żebra Małego Kieżmara spod Uszatej Turni (widać je idealnie na zdj. 9) koniecznie chciałem uderzyć na Durny od północy i pociągnąć do Łomnicy. Niestety, baliśmy się że po tej stronie może być dużo oblodzeń co w połączeniu z kruszyzną mogło spieprzyć cały plan. Zamiast tego wymyśliłem inne 'udziwnienie' trasy - wejście na wschód na Łomnicę i grań pod włos (chyba trudniej)
Madness napisał(a):
Ps. kiedy ta akcja się odbyła?
piątek, 22.08

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 11:26 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1500
Cytuj:
Ps. kiedy ta akcja się odbyła?


Wychodzi na to, że w piątek w zeszłym tygodniu. Zapowiadana była wtedy niezła pogoda (choć pogorszyła się mocno w okolicy południa).

Gratulacje. Cała WKT (nie tylko ostatnia wycieczka) zrobiona w naprawdę dobrym stylu. Czas wykonania (13 lat) i tak lepszy niż mój :lol: No i zajebiście napisane, czytało się jednym tchem - pół godziny w pracy znowu wyjęte :wink:

Sznurka nie wyciągaliście z plecaka w ogóle?

Edit: a przepraszam, nie zauważyłem, że już padła odpowiedź na pytanie odnośnie daty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 11:37 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 5:32 pm
Posty: 109
Lokalizacja: Nowy Targ
Pewnie że pod włos trudniej , oryginalny pomysł na grań i świetna relacja , gratuluję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 11:47 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Rambubu napisał(a):
Sznurka nie wyciągaliście z plecaka w ogóle?

Wyciągnęliśmy - na szczycie Łomnicy przełożyłam go ze swojego plecaka do plecaka Sławka :mrgreen:

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 11:52 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Rambubu napisał(a):
pół godziny w pracy znowu wyjęte
Tak oto przyczyniam się do spadku narodowego PKB... A Niemców mieliśmy gonić w produktywności.
Olga napisał(a):
Rambubu napisał(a):
Sznurka nie wyciągaliście z plecaka w ogóle?

Wyciągnęliśmy - na szczycie Łomnicy przełożyłam go ze swojego plecaka do plecaka Sławka :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 12:51 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 8:17 pm
Posty: 279
Lokalizacja: KSU (Jordanów), albo Rabka -Zabornia
Olga, Sławek Jeszcze raz - serdeczne gratulacje !!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

byłam z Wami myślami a teraz właśnie co rusz zerkam na galerię Olgi -
ja ciem.....boskie widoki, nie mogę się napatrzeć - coś a'la orgazm wzrokowy :wink:

_________________
_______________________________________
..i oby nigdy nie zabrakło mi pokory wobec gór...

takie.tam.zdjecia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 1:16 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 7:15 pm
Posty: 1270
Lokalizacja: Kraków
relacja pewnie fajna, ale czytać się nie da :)
gratulacje!

_________________
Blog | Flickr | Facebook | Instagram | Twitter


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 1:35 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
ania-kamzik napisał(a):
Olga, Sławek Jeszcze raz - serdeczne gratulacje !!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Ania, dzięki! :)

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 2:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4466
Lokalizacja: GEKONY
:salut: :salut: :salut:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 6:40 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Gratulacje zaliczenia WKT w jakże pięknych okolicznościach :) zawsze to ulga, można wreszcie obierać inne cele, a nawet jeśli robiło się bez ciśnienia, to na końcówce i tak każdy chce już to mieć z głowy :D

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 7:00 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
Gratulacje! :)

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 9:07 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Gratulacje za akcje oraz za WKT!!!
Olga zdjęcia super!!! Nowy aparat?

Jeśli chodzi o te buty to mam ten sam model w kolorze czarnym. Pochodziłem troche po reglach, zrobiłem Rysy i dzisiaj Ornak. Po dłuższych trasach stopy obolałe :shock: zaczynają popękiwać, trzymanie na suchej bardzo dobre, generalnie wracam do Lowa :mrgreen:

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 9:23 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Ivona napisał(a):
zawsze to ulga, można wreszcie obierać inne cele, a nawet jeśli robiło się bez ciśnienia, to na końcówce i tak każdy chce już to mieć z głowy :D

Noooo - też bym już chciała robić coś innego, a tu Pośrednia nadal czeka i męczy :mrgreen:
Krajan83 napisał(a):
Olga zdjęcia super!!! Nowy aparat?

Dzięki :)
Aparat od lat ten sam. Od lutego nowy obiektyw, a od niedawna zaczęłam się bawić z obróbką rawów, wcześniej w jpg wszystko.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 9:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Szacun i gratulacje, świetne zdjęcia!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 10:29 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Olga napisał(a):
Noooo - też bym już chciała robić coś innego, a tu Pośrednia nadal czeka i męczy

to tak jak ja, też miałam Pośrednią jako ostatnią i w dodatku się broniła, za drugim razem siadła zimą.
Dobrze jest zostawić rarytasy na koniec :)

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 10:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
W końcu mogę zdjęcia pooglądać na normalnym monitorze - super!

A przy okazji...
marekm napisał(a):
relacja pewnie fajna, ale czytać się nie da


Marku jaki masz monitor, bo już chyba któryś raz czytać nie możesz ;) Rano czytałem na małym gównie 10" i faktycznie było ciężko, bo się rozjeżdżało no, ale 10" trudno nazwać monitorem...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 29, 2014 6:59 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Mogłem faktycznie dać minimalnie węższe, sorry
Ivona napisał(a):
Pośrednią jako ostatnią
No to sporo osób kończy właśnie na Pośredniej, a dla mnie był to pierwszy nieszlakowy szczyt WKT.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 29, 2014 8:59 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
Zdjecia kapitalne, jesli jest mozliwosc to chetnie przyjalbym je w oryginalnej rozdzielczosci na tapete.

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 29, 2014 9:12 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
velka napisał(a):
Zdjecia kapitalne, jesli jest mozliwosc to chetnie przyjalbym je w oryginalnej rozdzielczosci na tapete.

Napisz, które, to podeślę - u mnie na Flickrze jest jeszcze więcej do wyboru jak coś :wink:

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 29, 2014 10:10 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Gratuluję!
Tylko przyznam, że w tym kominie pod Durnym to chociaż drugiego z góry to bym jednak przyasekurował. Przynajmniej - mając linę. Ile by to więcej czasu zajęło?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 29, 2014 10:26 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
grubyilysy napisał(a):
Gratuluję!
Tylko przyznam, że w tym kominie pod Durnym to chociaż drugiego z góry to bym jednak przyasekurował.

Dzięki :)
Jestem raczej solistką, chodzenie bez asekuracji jest dla mnie czymś naturalnym. Sławek radził sobie bardzo dobrze i też nie zgłaszał takiej potrzeby.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL