Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:06 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 18, 2011 12:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Jako że pierwsze kroki na forum mam już za sobą nabrałem odwagi na pierwszą relację ;)

Od dawna planowaliśmy aby w wakacje uderzyć większą grupą w góry ale praca 'na grafik' powoduje, że zgranie terminów dla kilku osób graniczy niemal z cudem. W końcu udało się - termin: sierpniowy długi weekend, cel: Beskid Żywiecki.

Dzień 1

W piątek wstajemy przed świtem i o 4.40 wraz z P. i W. jesteśmy już w pociągu z Białegostoku do stolicy. W Warszawie łąpiemy kolejny pociąg i w okolicach południa jesteśmy w Krakowie. Jak na razie podróż marzenie - w przedziałach mało ludzi, zero opóźnień. Chwilę po znalezieniu odpowiedniego peronu podstawia się nasz ostatni tego dnia pociąg Kraków - Zakopane. Ładujemy się do środka, zajmujemy miejsca i obserwujemy z każdą chwilą skład pęcznieje od turystów. W Makowie Podhalańskim ku uciesze współpasażerów zwalniamy swoje miejsca i pakujemy się do busa - kierunek: Zawoja. Zaraz po 15 jesteśmy już w 'Hance'. Cisza i spokój - poza nami chyba nikogo nie ma.

Zostawiamy rzeczy, ładujemy do plecaków wodę i parę innych pierdół i wychodzimy. W czasie jazdy pociągiem uznajemy, że zaraz po przyjeździe robimy małą rozgrzewkę przed sobotnim podejściem na Babią. Wybór pada na Mosorny Groń. Przed 16 jesteśmy już na szlaku. Zapowiada się ciekawie: urokliwy mostek nad Jaworzyną i dość ciekawe podejście. Potem szlak skręca na dość szeroką kamienistą drogę co za bardzo nas nie cieszy ale staramy się nie narzekać ;) Po około godzinie jesteśmy na szczycie i mamy piękny widok na Babią Górę - jest pięknie. Czas na piwo! I tu jedyna chyba podczas całego pobytu przykra niespodzianka - w barze mają tylko Warkę Strong. Fu! Innej opcji nie było więc chciał nie chciał bierzemy po Warce i siadamy racząc się widokiem na Pasmo Babiogórskie. Chwilę później jesteśmy już na niebieskim szlaku, mijamy wodospad na Mosornym Potoku i kierujemy się do Zawoji na obiad/kolację. Po drodzę do 'Hanki' robimy jeszcze piwa w lokalnej pizzerii i ok 23 dojeżdżają do nas samochodem S. i M.

Widok na Babią Górę z Mosornego:
Obrazek

Wodospad na Mosornym Potoku:
Obrazek

Dzień 2

Po śniadaniu już w piątkę kierujemy się zielonym szlakiem w stronę Babiej. Całe pasmo z Zawoji robi niesamowite wrażenie a jako, że dla M. to pierwszy wyjazd w góry martwimy się trochę jak uda nam się podejść na szczyt i jednocześnie wszczepić M. górskiego bakcyla. Na dobry początek zaskakuje nas bardzo dobre przygotowanie szlaku - do niczego nie można się przyczepić. Dochodzimy na luzie do wiaty i zaczynamy bardziej strome podejście. Do samego schroniska na Markowych Szczawinach nie było już mowy o luzie. Podejście zmusiło do niemałego wysiłku i wycisnęło masę potu. W schronisku nagroda za trud - zimne piwo. Siadamy i delektujemy się nektarem bogów. Po chwili jednak chumory nam się lekko psują - nadciągają ciemne chmury, zanosi się conajmniej na deszcz. Szybka decyzja: nic nas nie goni - odczekamy chwilę, aż pogoda przestanie wariować.

Po około godzinie ruszamy na szczyt. Rozdzielamy się: S. i M. idą szlakiem czerwonym, P., W. i ja kierujemy się na Perć Akademików. Na poczatku szlak idzie Górnym Płajem i nie wymaga wysiłku, po chwili jednak szlak odbija w prawo i zaczyna się podejście. Im dalej tym stromiej, czuć pracujące mięśnie i pot. Dobrze wybraliśmy! Po około godzinie zaczyna się to na co czekaliśmy: łańcuchy. Na początku bardziej służące do asekuracji ale im dalej i wyżej tym bardziej pomocne przy wchodzeniu. Zaczyna padać lekki deszcz a gdy dochodzimy do klamr również grad. Kiepską pogodę rekompensują nam cudowne widoki na Zawoje, pobliskie szczyty i tęczę. Jeszcze tylko trochę wysiłku i jesteśmy na szczycie. Pogoda wyraźnie się psuje: pada, wieje, w oddali słuchać odgłosy burzy. Chmura przykrywa szczyt - nadzieja na zobaczenie ze szczytu Tatr umiera... Po kilkunastu minutach na szczyt docierają S. i M. Pogoda poprawia się na tyle, że szybko zapada decyzja: idziemy na Sokolicę.

Droga mija dość szybko i po jakimś czasie robimy już zdjęcia z Sokolicy. Po chwili schodzimy już Percią Przyrodników ku Górnemu Płajowi. Jest bardzo stromo i ślisko. Podczas całego zejścia maksymalna koncentracja. Wejście tym szlakiem musi wyciskać siódme poty! Po zejściu percią mkniemy już na luzie niebieskim szlakiem w stronę schroniska. Tam znów krótka przerwa na piwo i obieramy kierunek na czarny szlak i powrót do Zawoji. Około 10 h w górach, ponad 20 km - M. dała radę!

Łańcuchy i klamry na Perci Akademików:
Obrazek Obrazek Obrazek

Widać! Nie widać! Widać!:
Obrazek Obrazek Obrazek

Babia Góra widziana z zejścia czarnym szlakiem:
Obrazek

Dzień 3

Po sobotnich wojażach na Babiej niedzielę planujemy spokojną. Cel: Polica! Po śniadaniu ładujemy się do samochodu i kierujemy się na południowy wschód. Pogoda piękna więc przy Przełęczy Krowiarki stoją już dziesiątki jak nie setki samochodów. Wyrazy współczucia dla osób, które miały niewątpliwą przyjemność przebywać na szlaku w takim tłoku! Jedziemy dalej i po chwili naszym oczom ukazuje się trochę wolnej przestrzeni i Tatry. Coś pięknego! Jeszcze tylko parę km i możemy zostawić samochód przy wejściu na czarny szlak. Zakładamy plecaki i ruszamy drogą w stronę Przełeczy Zubrzyckiej. Po kilkunastu minutach jesteśmy już na niebieskim szlaku i od razu zaczyna się podejście pod Czyrniec. Podejście nie jest strome ale za to dość długie i męczące. M. ma lekki kryzys, musimy robić częste przerwy i odpowiadać na pytania o odległość od schroniska.

Czyrniec lekko nas zmęczył ale podejście pod Policę było już w miare luźne. Do tego te widoki! Szczyty Tatr, które mieliśmy za plecami powodowały, że co chwila oglądaliśmy się za siebie. Na Policy robimy krótką przerwę na zdjęcia i po chwili idziemy już w kierunku schroniska na Hali Krupowej. Tam dłuższa przerwa i standardowo zimne piwo. Jest jeszcze plan aby iść dalej czerwonym szlakiem w kierunku Judaszki i zejść do drogi niebieskiem ale plan niestety upada i po odpoczynku w schronisku ruszamy czarnym szlakiem w dół. Ponownie mamy Tatry w zasięgu wzroku. Niesamowite widoki. Po jakimś czasie jesteśmy już w samochodzi i wracamy do Zawoji. Rano czekał już na nas powrót do szarej rzeczywistości...

Między Policą a Złotą Grapą:
Obrazek

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2011 12:30 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
bardzo piekna wycieczka
Akademicka Perc-bardzo fajny szlak, jedyny taki w Beskidach i malo ludzi sie tam spotyka

PS. po co na poludnie przyjezdzacie :wink:
kolo Bialegostoku jest tyle fajnych terenow-Suprasl, Biebrzanski Park Narodowy, Tykocin, Narwianski Park Krajobrazowy :D
bylem tam kiedys jako dziecko...

co tam slychac u Kononowicza? :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2011 6:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Chariot napisał(a):
PS. po co na poludnie przyjezdzacie :wink:
kolo Bialegostoku jest tyle fajnych terenow-Suprasl, Biebrzanski Park Narodowy, Tykocin, Narwianski Park Krajobrazowy :D
bylem tam kiedys jako dziecko...


Nie kręci nas chodzenie w kaloszach po bagnach :)
Dużo ciekawsze są szlaki po Puszczy Knyszyńskiej czy Białowieskiej

Chariot napisał(a):
co tam slychac u Kononowicza? :wink:


Kononowicz działa i ma się dobrze ;)

http://www.youtube.com/watch?v=fQra4bjrUqQ

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2011 6:38 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
_Sokrates_ napisał(a):
Chariot napisał(a):
co tam slychac u Kononowicza? :wink:

Kononowicz działa i ma się dobrze ;)

milo to slyszec
pozdrowcie go :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 20, 2011 8:07 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 17, 2011 5:28 pm
Posty: 1479
Lokalizacja: Kraków NH
A jak to jest z tą Akademicka Percią, bo ostatnio upomnienie dostałem od jakiegoś turysty, że tym szlakiem to tylko pod górę. Żadnych tabliczek nie widziałem itp...

_________________
"Ludzie przeważnie nie są źli. Po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei"
Moje pstryki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 20, 2011 10:20 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr sie 10, 2011 12:20 pm
Posty: 17
Dwukierunkowa jest. Przecież są nawet znaczki szlaku dla schodzących :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 20, 2011 10:44 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 17, 2011 5:28 pm
Posty: 1479
Lokalizacja: Kraków NH
Na tyle co zdążyłem się zorientować, to ta cała jednokierunkowość jest "zalecana" - tak więc można w tą i w tamtą. Inna sprawa, że na Diablaku tablicy z kierunkiem na ten szlak nie ma - znak jest tylko namalowany na kamieniu.

_________________
"Ludzie przeważnie nie są źli. Po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei"
Moje pstryki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 22, 2011 5:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Opis z mapy: szlak jednokierunkowy, otwarty 01.05-31.10

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 22, 2011 6:52 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2011 8:03 am
Posty: 1748
Lokalizacja: Podkarpacie
_Sokrates_ napisał(a):
Łańcuchy i klamry na Perci Akademików:


Świetna wyprawa, godna do pozazdroszczenia, właśnie żółtym szlakiem kiedyś chcę te babe zaliczyć :D

Jednak porównywanie przez niektórych klamer na tym szlaku do Orlej Perci uważam za totalną głupotę...fakt, jakaś trudność, jest, ale minimalna, a ekspozycja ot taka...

_________________
Najlepszy reset tylko w górach


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 22, 2011 10:25 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Nie spotkałam się nigdy z porównaniem Perci Akademików do OP. Zwykle mówi się jednak o "tatrzańskim charakterze" czy najwyżej o "łańcuchach jak w Tatrach".
Szlak jest prościutki, pierwszy raz pokonywałam go w czasach fobicznego lęku wysokości, zerowego obycia z żelastwem i to na dodatek w dół. Było łatwo. Zaraz przed nami schodziła parka z Yorkiem trzymanym na tym fragmencie pod pachą :lol: ale mówili po polsku, więc piesek nie był chyba Najznamienitszym Forumowym Yorkiem Wysokogórskim :roll: :lol:

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sie 28, 2016 2:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
mm74 napisał(a):
1. Jakiś fajny nocleg w Zawoi?


Nocowaliśmy w Hance (było całkiem ok):
http://hanka.obitur.pl/

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL