Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:26 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 10, 2012 7:54 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lut 15, 2011 10:48 pm
Posty: 546
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
tomek.l napisał(a):
Którą?
Bo zacząłem Grę z Duchami i póki co lekkie nudy.

Dotknięcie pustki - jak gość z połamaną (niewąsko) nogą wjebutał się w szczelinę i wyszedł na koniec z tego cało.
Swoją drogą- realistyczne to jest, ale zastanawiałem się czy to fakty, czy przypadkiem nie poniosła autora fantazja literacka.

_________________
Alkohol nie rozwiązuje problemów. Mleko też nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 10, 2012 9:49 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt paź 11, 2011 9:17 am
Posty: 160
Lokalizacja: Za daleko...
slawekskiper napisał(a):
Dotknięcie pustki -.... Swoją drogą- realistyczne to jest, ale zastanawiałem się czy to fakty, czy przypadkiem nie poniosła autora fantazja literacka.


To nie żadna fantazja, obejrzyj sobie film "Czekając na Joe" film na podstawie owej książki. Polecam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 24, 2016 9:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
"Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką"

http://www.proszynski.pl/Jak_wysoko_sie ... 3741-.html

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 24, 2016 10:44 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Aż dziw, że nikt tu nie wymienił "Księgi Tatr" Jalu Kurka

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 24, 2016 11:06 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Parę tygodni temu zrobiłem "Z dziejów taternictwa" Chwaścińskiego. Łeżało mi na półce chyba ze trzy lata, nie mogłem się zabrać. Rewelacja.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 29, 2016 7:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
TataFilipa napisał(a):
Aż dziw, że nikt tu nie wymienił "Księgi Tatr" Jalu Kurka

Tak to jest - niektóre sprawy wydają się "oczywiste" :)

http://www.skg.uw.edu.pl/literatura-gorska-1945-85
http://www.skg.uw.edu.pl/literatura-wspolczesna

Pierwsza "część" to - jak się można zorientować - znakomita większość książek jakie o górach (głównie o Tatrach) ukazała się w Polsce w czasach "słusznie minionych". Druga - to sukcesywnie dopisywane tytuły. Po zmianach 1989 roku - polski rynek wydawniczy zdecydowanie się rozwinął, kilka lat później - na bieżąco - zaczęły się pojawiać tłumaczenia szeroko pojętej literatury górskiej (cały Świat), cały czas pojawiają się kolejne wznowienia. Z tymi ostatnimi - rzecz ciekawa - różnie bywa, niektóre tytuły wznawiane są częściej, inne sporadycznie...
Jak to w życiu.
Nowości - właściwie pełen przegląd - recenzowane są w "Tatrach" (no - powiedzmy te bardziej wartościowe :mrgreen: )


pozdrawiam
gb 8)
ps
skoro wspomniano "Księgę Tatr", która to opowieść fabularyzowana na pokolenia odcisnęła piętno na "postrzeganiu" Tatr - warto wspomnieć o "Księdze Tatr wtórej". Tego samego Autora :)
pps
Ten pierwszy spis literatury (1945-85) powstał w 1985 roku. Później już się autorom nie chciało... :)
ppps
Ale - według mnie - owa "część pierwsza" zawiera podstawowy kanon literatury. Oczywiście - nie trzeba czytać pierwszych wydań, choć lektura porównawcza też czasem pozwala na rozmaite konstatacje :)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 21, 2017 8:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Ktoś czytał "Ja pustelnik. Autobiografia" Piotra Pustelnika ?
Warto zakupić?

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 21, 2017 9:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
WILCZYCA czytała. Zajrzyj do tematu w off topicu.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 01, 2017 7:26 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lis 01, 2017 6:55 pm
Posty: 510
Lokalizacja: Gdynia/ Reda
To może i ja dodam coś od siebie...

Czytanie o górach rozpoczęłam od "Zakopane odkopane", a potem było "Zakopane nie ma przebacz". Obie pozycję naprawdę fajnie, lekko się czytało, napisane z przymrużeniem oka, dzięki czemu łatwe do przyswojenia.

Potem wkręciły (czytelniczo oczywiście) mnie Himalaje. "Wspinaczka" o tragedii na Evereście, daje duży ogląd na tę tragedię. "Everest na pewną śmierć" dzieło innego uczestnika tej tragicznej wyprawy, ale więcej niż o tej tragedii jest w książce o innych wyprawach i ogółem o życiu autora. "Everest. Góra Gór." Moniki Witkowskiej. Łatwo się czyta, dużo informacji, kolorowych zdjęć, ciekawostek... Opisane jest życie w drodze do base campu jak i samo wejście na szczyt. Zbiór ciekawych zagadnień napisany lekkim piórem.

"Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia" Też opisane są szczegóły wypraw, łatwiej można sobie wyobrazić, jak obozowe życie tam wygląda

A teraz na półce czekają "Na drodze bez powrotu. Przejście granią Mazeno" i "Broad Peak. Niebo i piekło" o tragicznej polskiej wyprawie sprzed paru lat

_________________
Jeśli są zasady, to nie ma kwasów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 02, 2017 2:02 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 01, 2016 1:03 pm
Posty: 84
lucyna napisał(a):
Wszystko, to jest monografia składająca się z działów: świat zwierząt, przyroda nieożywiona, wiadomości ogólne: przemiany, zagrożenia i ochrona, szata roślinna. Działy zaś składają się z kilku artykułów. Co konkretnie Cie interesuje?

Zajrzyj też do "Bedekeru tatrzańskiego" pod red. Jakubowskiego. To dobre opracowanie. Możesz tez popytać na wyliczance, tam są naukowcy specjaliści.

No tak, ale jaki z tej wiedzy - z pełnym szacunkiem dla Autora kompendium - pożytek dla Górfana wędrującego szlakiem.
Niewielki - ...

_________________
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 03, 2017 4:20 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 25, 2015 9:53 am
Posty: 317
Lokalizacja: Bieszczady
JanuszM napisał(a):
lucyna napisał(a):
Wszystko, to jest monografia składająca się z działów: świat zwierząt, przyroda nieożywiona, wiadomości ogólne: przemiany, zagrożenia i ochrona, szata roślinna. Działy zaś składają się z kilku artykułów. Co konkretnie Cie interesuje?

Zajrzyj też do "Bedekeru tatrzańskiego" pod red. Jakubowskiego. To dobre opracowanie. Możesz tez popytać na wyliczance, tam są naukowcy specjaliści.

No tak, ale jaki z tej wiedzy - z pełnym szacunkiem dla Autora kompendium - pożytek dla Górfana wędrującego szlakiem.
Niewielki - ...

Naprawdę?
W tym roku wyszła świetna dwutomowa monografia "Bojkowszczyzna Zachodnia - wczoraj, dziś i jutro". Rozeszła się jak świeże bułeczki. Czyżby różnice pomiędzy miłośnikami Tatr a Bieszczadnikami były większe niż przepuszczałam?

_________________
Bieszczadzkie atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=243


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 03, 2017 11:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
JanuszM napisał(a):
No tak, ale jaki z tej wiedzy - z pełnym szacunkiem dla Autora - pożytek dla Górfana wędrującego szlakiem.
Niewielki - ...

Jako - w pewien sposób związany z tym "kompendium" (choć zupełnie nie rozumiem dlaczego akurat taką nazwą określasz "Bedeker..."?. Kompendium to jednak zdecydowanie inna forma niż bedeker) też pozwolę sobie wyrazić zdziwienie. Kimkolwiek będzie ów "Górfan" - to skoro interesuje się górami - owe zainteresowanie nie przejawia się wyłącznie w trakcie wędrówki :) Z takich publikacji jak "Bedeker...", "Encyklopedia..." - "Atlas Tatr. Przyroda nieożywiona", czy wcześniej wydana "Przyroda TPN..." - nie korzysta się podczas wędrówki - a przynajmniej nie bezpośrednio. :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 03, 2017 10:23 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 01, 2016 1:03 pm
Posty: 84
gb napisał(a):
JanuszM napisał(a):
No tak, ale jaki z tej wiedzy - z pełnym szacunkiem dla Autora - pożytek dla Górfana wędrującego szlakiem.
Niewielki - ...
Jako - w pewien sposób związany z tym "kompendium" (choć zupełnie nie rozumiem dlaczego akurat taką nazwą określasz "Bedeker..."?.
Oczywiście rozmawiamy o tej książce;
"Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego" pod redakcją Zbigniewa Mirka,
Kraków - Zakopane 1996.

Publikację poznałem w roku jej wydania …
Przez moment nie podważam jej wartości poznawczej.
Jest to bez wątpienia dzieło, monografia przyrodnicza, zbiór wiadomości o przyrodzie Tatr.
Moje wątpliwości sprowadzają się właśnie do przydatności tej monografii w roli przewodnika dla turysty.
Bezpośrednie konfrontowanie tej wiedzy z naturą jest ograniczone do tego co widzisz ze szlaku.

To było gdzieś tak w okolicy daty wydania "Przyrody ...", w TV pokazano kilkuodcinkowy film o Tatrach.
Trzej naukowcy - PT panowie geolog i mineralog, i PT pani przyrodnik omawiali góry i roślinność z miejsc poza szlakami.
Fascynująca prezentacja ... niestety, czas zatarł nazwiska naukowców.

_________________
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 03, 2017 10:58 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 01, 2016 1:03 pm
Posty: 84
A tak w ogóle, to w moim górskim wędrowaniu kierowałem się tymi refleksami Władysława Krygowskiego,
wypowiadanych w książkach wspomnieniowych - chodzić i czytać.

Wynotowałem z ->
W litworowych i piarżystych kolebach
Wydawnictwo Literackie, Kraków 1982, Wydanie I,

Słowo od autora
str.5-12
[...] ... góry dla wielu ludzi nie są tylko krajobrazową sceną wycieczkową, lecz obszarem bogatych i wszechstronnych przeżyć, przygód i doznań. Świat gór, mimo wtargnięcia doń cywilizacyjnych urządzeń, jest wciąż jeszcze krainą pierwotności, nieco obłaskawioną, lecz wciąż jeszcze dziką, do której człowiek coraz bardziej tęskni. ...
[...] ... i zapytywano mnie, jak to właściwie poznaje się góry – odpowiadałem zawsze krótko: chodzić i czytać. Cóż może być prostszego jako recepta na dobre krajoznawstwo. Ale czy to naprawdę wszystko? Trzeba to jeszcze wszystko przeżyć i przetworzyć, a na to nie ma jak dotąd recepty w naszym wszystko regulującym świecie.

_________________
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So lis 04, 2017 12:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
JanuszM napisał(a):
Oczywiście rozmawiamy o tej książce;
"Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego" pod redakcją Zbigniewa Mirka,
Kraków - Zakopane 1996.

Publikację poznałem w roku jej wydania …
Przez moment nie podważam jej wartości poznawczej.

A to przepraszam bo nie zrozumiałem...
:)

"Przyroda TPN" - wydana została rzeczywiście w 1996 roku, ale planowany rok wydania był wcześniejszy - 1985. Mniej więcej miała się ukazać wraz z "Atlasem Tatr" - przy okazji 30 rocznicy utworzenia Parku.

Nie wiem czy myślimy o tej samej produkcji telewizyjnej - ale kilka (bodaj 40 minutowych) filmów, głównie o geologii i geomorfologii Tatr rzeczywiście powstało pod koniec XX wieku. Nie pamiętam - czy brał w nich udział specjalista od "przyrody ożywionej" - ale o geologii opowiadali prof. Roniewicz i prof. Wierzbowski. Myślę, że gdzieś w sieci można znaleźć te filmy - były rozprowadzane w szkołach jako materiał pomocniczy, a emisje - bodaj w programie II - odbywały się w godzinach lekcyjnych...

pozdrawiam
gb 8)
ps
Sporo informacji zamieszczonych w "Bedekerze..." - z zakresu biologii zwierząt i roślin - zaczerpnięte zostało właśnie z "Przyrody..."

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 05, 2017 12:43 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 11, 2016 9:06 am
Posty: 64
Lokalizacja: Katowice.
Pan Maciek napisał(a):
Parę tygodni temu zrobiłem "Z dziejów taternictwa" Chwaścińskiego. Łeżało mi na półce chyba ze trzy lata, nie mogłem się zabrać. Rewelacja.


Podpisuję się po tym. Dużo ciekawych informacji. Dobrze się czyta.

_________________
Trwaj w tym co kochasz...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL