Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:52 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: So sie 22, 2015 9:18 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
bbrzoza82 napisał(a):
Wystarczy czasem jedno zbyt głośno wypowiedziane zdanie i wszystko leci

A jak ktoś głośniej pierdnie to nie tylko lawiny ale trzęsienie ziemi


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Pt sty 29, 2016 2:41 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Europejskie organizacje i służby upoważnione do wydawania informacji i ostrzeżeń o występującym zagrożeniu lawinowym wprowadziły w tym roku nowe, jednolite symbole. Do istniejących już oznaczeń zostało dodanych 5 piktogramów dla wszystkich rodzajów śniegu wywołujących typowe „modele” lawin oraz 1 piktogram informujący o sytuacji dogodnej. Dodatkowe oznaczenia mają ułatwić wszystkim uprawiającym sporty zimowe orientację odnośnie aktualnej sytuacji lawinowej w danym regionie.

W wielu krajach Europy panowała zbyt wielka różnorodność w oznakowaniu stopni zagrożeń lawinowych, a nowe, „lingwistycznie” neutralne i jednolite oznakowania nie tylko zlikwidują panujący w tym temacie chaos, ale również pozwolą na przekazanie więcej dokładniejszych informacji.


Obrazek

Poniżej "luźna" interpretacja piktogramów lawinowych.


Avalanche problem (aktualna sytuacja lawinowa) od lewej:

Drifting snow - zamiecie śnieżne, ryzyko powstawania nawisów śnieżnych.
Gliding snow - "wyjeżdżający" śnieg, warstwy niezwiązane, niebezpieczeństwo desek śnieżnych.
New snow - śnieg świeży, po opadzie, również niezwiązany ze starą warstwą.
Old snow - śnieg zleżały, lodoszreń, groźba lawin pyłowych.
Wet snow - śnieg mokry, przepadający, lawiny płynące, duży wpływ operacji słońca na warstwę wierzchnią.
Favourable situation - sytuacja stabilna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Cz lut 11, 2016 2:22 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Lawina nie wie, że jesteś ekspertem

Wypadek lawinowy specjalistów z Ośrodka Profilaktyki Lawinowej na Słowacji z dnia 1 lutego 2015r (dzień po śmiertelnym wypadku znanego freeridera ze Słowacji - posiadał lawinowe ABC i plecak lawinowy) warto poczytać.

https://slphzs.wordpress.com/2015/02/01 ... prevencie/

Obrazek

Pozdrawiam
Tomek

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Pn lut 15, 2016 11:58 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Wczoraj odkryłem istnienie profili śnieznych z Kasprowego Wierchu:

http://www.lawis.at/profiles/snowprofil ... 9943013619


Tutaj opis jak czytać profile, tylko że po słowacku.

https://slphzs.files.wordpress.com/2015 ... filov1.pdf

Są pewne różnice w zalinkowanym opisie i na profilu z Kasprowego, np. na tym profilu z Kasprowego jest kolumna "K" a w opisie "KT" jako "test udeżeniowy" (opisany) i nie jestem pewny, czy to jest to samo.
Ogólnie wszystko przyuważyłem tutaj:

http://www.laviny.sk/sneh-laviny-a-poca ... -pokryvky/

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Pn lut 15, 2016 3:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
grubyilysy napisał(a):
Wczoraj odkryłem istnienie profili śnieznych z Kasprowego Wierchu


Przy okazji może ktoś się orientuje kiedy IMGW zacznie znów publikować Biuletyn Śniegowy?

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Wt lut 16, 2016 7:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Jadę z kolegą w weekend w Tatry, nie mam piepsa, ale mam linę.
Przypiąć na podejściu do siebie czy nie przypiąć? Jak długi odcinek?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Śr lut 17, 2016 9:28 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz cze 18, 2015 10:45 pm
Posty: 5
Jeśli mówisz o wiązaniu się zespołu, to moim zdaniem nie, zwiększa ryzyko pociągnięcia wszystkich, ewentualnie asekurowałbym na sztywno w miejscach, w których zagrożenie jest ewidentne. Jeśli mówisz o zrobieniu czegoś na kształt sznurka lawinowego, to lepsze to niż nic.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Śr lut 17, 2016 9:52 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Powinien mieć ok. 15 -20 metrow. Dobrze jest zaznaczyc metry rosnąco. Może być co 2metry. Ty na 0 . W razie czego ( nie daj Bóg) wiadomo w którą stronę szukać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Śr lut 17, 2016 2:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Tak, chodziło mi o "sznurek lawinowy" (nie wiedziałem co prawda, że to się tak nazywa) .
Dzięki!

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: So mar 12, 2016 8:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Cytuj:
Potężna lawina we włoskich Alpach. Nie żyje sześć osób


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... NewsLinkZ3

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: So mar 12, 2016 9:23 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
W skrócie:
Lawina porwała 15 osób , 7 zasypane, 8 wyszło cało. Z zasypanych 6 nie żyje:1 Austriak , 5 Włochów. Wszyscy wyposażeni w detektory Arva.


Ostatnio edytowano N mar 13, 2016 6:32 am przez Walter, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: So mar 12, 2016 9:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Hrabia napisał(a):
Wszyscy wyposażeni w pipsy Arva.


To coś w stylu adidasów Reeboka?

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: N mar 13, 2016 6:28 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
No mniej- wiecej :oops:

Sokratesie ! Poprawilem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Wt kwi 19, 2016 3:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Cytuj:
Szwajcarka Estelle Balet, mistrzyni świata w snowboardzie ekstremalnym, zginęła w lawinie w Alpach. Miała 21 lat.


http://sport.tvn24.pl/sporty-zimowe,130 ... 36991.html

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Wt kwi 19, 2016 6:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Nawet miałem to własnie zalinkować.
Smutna informacja, ale przy okazji zwróciłem uwagę na pewien szczegół:

Cytuj:
....Policja poinformowała, że snowboardzistka miała niezbędne wyposażenie freeriderów, w tym urządzenie pozwalające zlokalizować osobę porwaną przez lawinę, kask i poduszkę powietrzną, która zwiększa szansę na przeżycie....


Czyżby plecak ABS?
Wniosek jeden taki: niezależnie od super wyposażenia przede wszystkim unikać lawin.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Cz kwi 21, 2016 8:27 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr paź 29, 2014 1:35 pm
Posty: 230
Pytanie czy zmarła przez uduszenie pod lawiną czy w wyniku obrażeń mechanicznych?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Pt cze 17, 2016 9:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Cz sty 12, 2017 2:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
https://www.facebook.com/tom.oye.9/vide ... 546950637/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Cz sty 12, 2017 4:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
krank1 napisał(a):
https://www.facebook.com/tom.oye.9/videos/1364035546950637/


Takie filmy dają do myślenia czy nie nabyć plecaka z ABSem.
Tylko czemu to kuźwa takie drogie? :roll:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Wt sty 17, 2017 1:11 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
No ale ta lawina nie ruszyła sama. Refleksja nt. plecaka słuszna, ale zwróćcie uwagę na niefrasobliwe zachowanie zjeżdżającego. W strefie największego nagromadzenia śniegu (tuż popod grzbietem) i w linii spadku żlebu/depresji zatrzymał się napierając z dodatkową siłą na stok. I to był ten moment. Myślę, że gdyby przeciął stok w spokojnej jeździe, obniżył się i dopiero niżej rozpoczął jazdę mocniejszymi skrętami, ryzyko lawiny byłoby mniejsze. Ale to nie znaczy, że by się nie wydarzyła. Aktywność w górach wysokich to ciągła eliminacja zbędnego ryzyka. Tak sobie pomyślałem.

Niezależnie od tego, że w ostatnich czasach zauważam lekko niezdrową lawinofobię.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Wt sty 17, 2017 2:06 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Cytuj:
Niezależnie od tego, że w ostatnich czasach zauważam lekko niezdrową lawinofobię.


To może dlatego, że lawina może nawet pod hotel zawitać...
http://www.liveleak.com/view?i=c13_1483954693

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Śr sty 18, 2017 11:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Zbychu napisał(a):
Niezależnie od tego, że w ostatnich czasach zauważam lekko niezdrową lawinofobię.


Rozwiniesz?

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Śr sty 18, 2017 11:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
_Sokrates_ napisał(a):
Zbychu napisał(a):
Niezależnie od tego, że w ostatnich czasach zauważam lekko niezdrową lawinofobię.


Rozwiniesz?


Może Zbych sugeruje, że lobby lawinowe działa. Albo narzeka, że nie ma udziałów w sklepach ze sprzętem.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Cz sty 19, 2017 10:05 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Cytuj:
Wiele osób zginęło w górskim hotelu we Włoszech, na który w środę zeszła lawina - donoszą włoskie media. - Jest bardzo dużo ofiar - powiedział dziennikarzom Antonio Crocetta, szef ekipy ratunkowej. W hotelu mogło być nawet 30 osób. Dotarcie do hotelu ekip ratunkowych utrudniały silne śnieżyce.


http://www.tvn24.pl/wlochy-lawina-w-far ... 256,s.html

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Pn sty 23, 2017 10:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
Sokratesie, z całym szacunkiem... nie będę rozwijał :D
Choć pisać jest o czym.
Sam widzisz, że jeszcze nic nie odpowiedziałem na Twoje zagajenie, a już powstają teorie nie z tej ziemi :D
A gdybym coś faktycznie napisał, to co poniektórym zanadto zagrzałyby się mózgownice. A mnie zawsze bardzo szkoda takich ludzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Pt sty 27, 2017 10:42 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
grzegorzkaszkur napisał(a):
Niczego w życiu nie da się przewidzieć


Mądrego to warto poczytać.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Pn maja 01, 2017 10:43 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Pt mar 16, 2018 1:47 pm 
Swój

Dołączył(a): So mar 15, 2014 9:24 pm
Posty: 95
Lokalizacja: Lodz
Lawina 14/03/2018: Embrunais,sektor:Le Pouzenc

http://www.data-avalanche.org/avalanche/1521059285253

_________________
BW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Lawiny
PostNapisane: Wt mar 23, 2021 9:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
ładnie ograna akcja z dwóch kamer ;)
a poważnie to aż mi się ręce spociły
https://www.facebook.com/10004540155681 ... 945619822/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 18, 2023 3:36 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn sty 30, 2023 6:37 pm
Posty: 3
Dolaczam moja wypowiedz do tematu lawin. We Wloszech istnieja dwa typy lawin sniezne i blotne.
Sniezne raczej na pòlnocy Wloch , a blotne na poludniu. Napisalem raczej bowiem wiekszosc formuowiczòw pamieta tragedie w Rigopiano, kiedy to potezna lawina sniezna runela na tamtejszy hotel a jest to gmina znajdujaca sie w Abruzji, wiec na poludniu. Wyrok w tej sprawie ma byc ogloszony 23-go lutego biezacego roku.
Przypominam, ze zginelo wtedy 29 osòb wsròd nich wlasciciele hotelu. Nawet gdyby przezyli i zostaliby skazani tylko na zaplacenie odszkodowan, to nie wiem czy daliby rade wytrzymac finansowo, ale poniewaz sa swiadkowie ich nieuczciwego zachowania sie doszloby do sprawy karnej. Bowiem swiadkowie podali, ze gdy wyczuli niebezpieczenstwo i chcieli opuscic hotel wlasciciele starali sie ich przekonac, a nawet zatrzymac sila by zostali.
Akurat jedna rodzina zdazyla jeszcze uciec przed oberwaniem sie lawiny i utknela w sniegu, ale przynajmiej nie podzielila losu przygniecionych oberwaniem sie struktury dachu hotelu etc.
Natomiast lawiny blotne wystepuja bardzo czesto na poludniu w Kampani. Ostatnia byla ta na wyspie Ischia. Jest to zjawisko czeste , mnie do glebi poruszyl fakt, ze w roku 98 tego typu lawina spadla na szkole w Sarno zabijajac 170 osòb a co najlepsze oskarzeni - wszyscy wyszli na czysto. Przynajmniej w przypadku Rigopiano wyszlo na jaw, ze struktura zostala postawiona bez zezwolenia, poprzednio na jej miejscu byla niewielka chatka. Musialy tu wchodzic w gre powazne lapòwki, ze przymknieto oczy nawet na bezpieczenstwo ludzi. Tam odwiedzajacy mieli sie relaksowac, zazywac kapieli termalnej a oplaty za pobyt byly wysokie.
Lawiny blotne wystepuja w prowincji Salerno bardzo czesto - bowiem nalezy do niej wybrzeze Amalfi , Sorrento oraz Pompeje - a tam rokrocznie kieruja sie miliony turystòw. Nawet byly burmistrz Salerno De Luca podawal, ze pierwszym miejscem najczesciej odwiedzanym we Wloszech jest rzymskie Kolosseum, a drugim Pompeje.
Do Pompejòw mozna z Salerno dostac sie pociagiem szybko, tanio i wygodnie. Na wybrzeze Amalfi kolej dochodzi tylko do Vietri, ale komunikacja autobusowa czy promowa jest dobrze rozwinieta.
Dodaje moja refleksje bowiem jest zawsze duzo chetnych poszukujacych noclegi w tej okolicy ròwniez i w zimie, bo wtedy mamy liczne atrakcje turystyczne takie jak -Swiatla artysty w Salerno, wystawy szopek Bozego Narodzenia, koncert noworoczny w Baronissi,przepiekne karnawaly.
Otòz w okresie lata nie ma niebezpieczenstw zwiazanych z oberwaniem sie lawin, bowiem klimat jest suchy i opadòw jest malo. ale sa zawsze tlumy, my nie jezdzimy tam np w weekendy. Gorzej jest pozna jesienia czy zima, bowiem potrafi padac calymi dniami oraz zwazywszy, ze nie plywaja promy z Salerno jedyna droga to autobus lub kolej, ale tylko do Vietri.
Niestety droga na wybrzeze jest trudna, pelna zakretòw i tylko jedna. Wiec gdyby zaczely padac ulewne deszcze jak to bylo w grudniu 2017 ryzykuje sie zostac odizolowanym o ile nocuje sie w ktòryms z miast wybrzeza i tak na skutek intensywnych deszczow padajacych bez przerwy w okolicach Amalfi oberwala sie lawina blotna,jedyna droga czesto nie jest przejezdna, bo spadaja na nia kamienie, choc na gòrach sa polozone siatki.
W grudniu 2017 zostalo wyslane wojsko na wybrzeze by wydobyc ludzi z odizolowanych hoteli. Ponadto ceny noclegòw sa wysokie, nie tylko dla przecietnego Polaka, ròwniez i my nie bardzo mozemy sobie za bardzo pozwolic na luksus spania za okolo 90 euro na osobe i za noc w skromnym pomieszczeniu. Ja organizuje sobie noclegi inaczej spie pod Salerno place malo i to w komforcie, a na wybrzeze dojezdzam w lecie albo promem albo duzo tanszym autobusem, te odchodza czesto. Z Salerno do pierwszego slicznego miasta na wybrzezu jest tylko 5 km. Warto wiec sprawe przemyslec tym bardziej, ze bilet autobusowy do Amalfi kosztuje troche ponad 2 euro.
Ponizej skopiowalem moj komentarz z forum turystycznego i podaje go ku przestrodze, gdybym nalezal do kategori osòb pysznych
to mogbym sie cieszyc mòwiac - nie posluchaliscie mnie dobrze wam tak. Mnie natomiast zrobilo sie strasznie przykro........... Jedna starsza Pani lat 70 na swoje urodziny otrzymala podarunek od syna architekta ktory swego czasu byl na erasmusie w kraju gdzie uzywa sie jezyka nalezacego do rodziny jezykòw romanskich i troche jezyk znal,Otòz podarowal jej indywidualna wycieczke w nasze stronywlasnie na 70-e urodziny. Ta kobieta znalazla gdzies moje namiary a moze ktos polecil
. no i do mnie napisala. To bylo pod koniec listopada ja odradzilem pobyt na wybrzezu Amalfi znam warunki atmosferyczne i konfiguracje terenu....posylalem filmiki ta starsza pani byla zachwycona, polecilem ròwniez miejsce do spania.
Z wlascicielka postanowilismtìy przygotowac jej niespodzianke tort gruszkowy z ricotta - specjalnosc regionu i przywiezc specjalne boskie w smaku wino produkowane w Piemoncie,,,,niestety syn wszystkowiedzacy zamowil pobyt w Amalfi, stamtad jest tylko jedna jedyna droga gory i morze....no i oberwala sie lawina blotna, na skutek padajacych bez przerwy deszczow. Syn nie rozumial co sie dzieje, bo choc mu sie zdawalo, ze rozumie portugalski to nie wloski, wyobrazacie sobie Panstwo siedziec w hotelu i nie moc sie z niego wydostac? Czekac kiedy wojsko wyzwoli? I czy wogòle wyzwoli....Tu na szczescie wyzwolilo, po tygodniu helikopterem przewieziono tych ludzi na lotnisko i skonczyla sie przygoda wloska. No ale jak sie pomija glos osoby miejscowej a samemu z internetu wie sie lepiej to sa takie skutki. Ja dostaje posty z takimi pytaniami, ze niekiedy mysle czy to zart? Byla jedna Pani ktòra chciala przezyc na dzien za 5 euro, inna chciala z dziecmi opalac sie na plazy w grudniu, inna puszczac dzieci samopas po Wezuwiuszu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL