Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 04, 2018 9:20 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 01, 2011 3:37 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Rzeszów
Cześć wszystkim.
Wybieram się w następnym tygodniu na wędrówkę granią Małej i Wielkiej Fatry oraz Niżnych Tatr. Planuję zacząć na Fackowskim Sedle, a skończyć w Telgarcie (choć z braku czasu może to być krótszy wariant). Będzie to pierwsza taka moja trasa i dlatego zwracam się do bardziej doświadczonych ode mnie z pytaniami:
1. Chciałbym nie brać ze sobą namiotu tylko nocować w utulniach. Jaka jest z waszego doświadczenia, szansa na wolne miejsca w chatkach (10-20 czerwca)? Jak wygląda sytuacja przy pełnym stanie? Spanie na stojaka czy ten kto przyjdzie ostatni nie jest wpuszczany do środka? Czy jednak lepiej dla spokoju zabrać namiot?
2. W utulniach jest też podobno pełno gryzoni. Jak chronić przed nimi jedzenie? Zawiesić pod sufitem czy gdzieś na gałęzi na zewnątrz - tylko czy to nie zwabi niedźwiedzi?
3. Czy woda ze źródełek przy utulniach nadaje się do bezpośredniego picia czy radzicie ją uzdatniać (gotować, filtrować itp.)?
4. Ewentualnie jakieś dodatkowe rady.
Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 04, 2018 10:21 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Czyli chcesz zacząć na Fackowskim, przejść całą Luczańską Fatrę, potem Krywańską (dokąd?), następnie Liptowskie Ramię Wielkiej Fatry i przez najwyższą jej część i Zwoleń do Donowal i stamtąd całe Niżne Tatry do Telgartu? Zaje.biście! Mam nadzieję, że Ci się uda i opiszesz co nieco na forum. W temacie niestety nie pomogę... Jedynie tyle, że ja w górach zawsze piję wodę i się nigdy nie naciąłem.
Powodzenia!

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 04, 2018 7:14 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Z tego co piszesz nie szedłem tylko części Luczańskiej MF. No i z tą różnicą, że szedłem te odcinki osobno. Niżne Tatry zimą, MFK i WF wiosną.

1. Jeśli będzie w szałasie "full po brzegi" to po prostu nie dasz rady wejść - w innym przypadku nie podejrzewam, żeby Cię ktoś miał nie wpuścić. Jeśli będzie dobra pogoda to zamiast stojaka zawsze możesz się przecież walnąć obok chaty, lepsze to niż spać na stojąco ;-) Idąc solo, w terminie wspomnianym przez Ciebie, nie targałbym namiotu.
2. To pełno to chyba przesada, ale zawieszenie w czymś innym niż najcieńsza reklamówka pod sufitem nie jest złym pomysłem, na wszelki wypadek, żeby nie kusić potworów.
3. Nigdy nie miałem żadnych problemów z piciem wody z potoków czy źródełek - poza jednym przypadkiem w Tatrach Wysokich - więc pij śmiało :lol:

ps. fajna przygoda przed Tobą!

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL