Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:01 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 15, 2017 9:10 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 27, 2009 5:04 pm
Posty: 111
Lokalizacja: Lubawa
Cześć, we wrześniu wybieram się w Dolomity w rejon Marmolady, chciałbym uniknąć przejścia przez lodowiec, ponieważ idę z osobą niedoświadczoną. Dysponuję przewodnikiem Tkaczyka, ale konfrontując go z filmami i relacjami z wejścia, mam wrażenie, że niektóre informacje są sprzeczne. Jak to w końcu jest? Czy wierzchołek punta penia, można osiągnąć nie wchodząc na lodowiec?
Czekan i raki obowiązkowe?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 15, 2017 9:23 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Najpewniej to południową ścianą ;) A turystycznie to najlepiej iść ferratą biegnącą zachodnią granią, co prawda na podejściu jest mały fragment lodowca, ale to na prawdę niewielki odcinek. No i trzeba by w takim wypadku schodzić tą samą drogą.

EDIT: to w Tkaczyku nic nie ma na ten temat?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 15, 2017 10:04 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 27, 2009 5:04 pm
Posty: 111
Lokalizacja: Lubawa
W Tkaczyku jest jakiś wariant w którym nie mowi o lodowcu, aczkolwiek czytając relacje odniosłem wrażenie, że lodowca nie da się ominąć. Muszę kupić dobrą mapę a z tymi nie jest najłatwiej


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 19, 2017 11:32 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Przeszedłem tę trasę w 2014r. i mogę potwierdzić, że całkowicie bez lodowca jest podejście ze schroniska Contrin, a następnie ferrata.
Niestety, żeby ominąć lodowiec trzeba też wracać tą samą drogą.
Trasy 393 i 397 według Tkaczyka.

Ten mały lodowiec na podejściu to zapewne na trasie 392 według Tkaczyka (z Pian Fiacconi).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 21, 2017 3:53 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 27, 2009 5:04 pm
Posty: 111
Lokalizacja: Lubawa
Serdeczne dzięki!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 22, 2017 2:41 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 25, 2016 11:28 am
Posty: 84
FELIX napisał(a):
chciałbym uniknąć przejścia przez lodowiec, ponieważ idę z osobą niedoświadczoną.

Co rozumiesz przez osobę niedoświadczoną? Brak jakiegokolwiek doświadczenia zimowego, czy brak doświadczenia lodowcowego?

Tutaj znajdziesz opis dróg wejściowych na Punta di Penia
http://www.dolomity.pl/viaferrata.php?id=5
Na końcu jest mapka. Wchodziliśmy w sierpniu 2013 r drogą nr 606 i ferratą "Cresta Ovest della Marmolada"
Najpierw wjechaliśmy kolejką z Passo Fedaia na Pian dei Fiacconi. "Lodowiec" który trzeba pokonać by dotrzeć do ferraty wyglądał tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie widziałem by ktokolwiek się tam wiązał. Część ludzi nie zakładała nawet raków. W mojej ocenie dla osoby nieobytej z rakami i czekanem przejście tego fragmentu nie nastręczy żadnych trudności, oczywiście przy odpowiedniej pogodzie.

-----------------

Ze szczytu schodziliśmy ramieniem na wprost w stronę kolejki /droga nie oznaczona na stronie do której wyżej podałem link/. Zejście prowadzi najpierw połogim polem śnieżnym

Obrazek

Potem granią /rybie oko trochę oszukuje/

Obrazek

Obrazek


Następnie fragment ferraty /której podobno początkiem 2000 roku nie było/

Obrazek



I z ferraty wchodzi się na lodowiec, w którym widoczne były szczeliny i miejscami był solidny lód

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na zejściu na pewno warto się związać. Przy dobrej pogodzie ścieżka jest wyraźna i mocno uczęszczana, więc jak się ma obycie zimowe to też nie powinno być źle. Oczywiście mam na myśli warunki letnie, bo we wrześniu to różnie może być.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 26, 2017 9:12 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 27, 2009 5:04 pm
Posty: 111
Lokalizacja: Lubawa
Dzięki za obszerny opis. Mówiąc o osobie niedoświadczonej, mam na myśli taką, która nie ma pojęcia o operacjach linowych. Przede wszystkim, trzeba zobaczyć jaką pogodę przyniesie wrzesień.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 25, 2017 9:21 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 23, 2007 7:56 pm
Posty: 257
Lokalizacja: Księstwo Podziemnej Pomarańczy ;)
Wiem, że odkopuję temat, ale lubię to miejsce, a nóż-widelec ktoś skorzysta.

Trasa ze schroniska Contrin nie wiedzie przez żaden lodowiec, aczkolwiek już na kopule szczytowej i na znacznej części grani znajduje się śnieg. Raki obowiązkowe, miejscami z grani można zjechać (ok, zawiśnie się na ferracie). Na kopule szczytowej jest już szeroko, stosunkowo płasko, a śnieg raczej kopny.
Jeśli ktoś jest niedoświadczony na ferratach, to trudne miejsce znajduje się bezpośrednio pod Forcella Marmolada. Prawie pionowy fragment ściany nabijany prętami i klamrami, a czasami to i tarcie musi wystarczyć. Miejsce kapitalne, ale nie dla każdego. Starej drabinki nie polecam.

Wejście od Lago di Fedaia. Warianty są dwa: przez lodowiec i coś co bardziej przypomina, niż nim faktycznie jest. Ta druga trasa prowadzi na Forcella Marmolada i choć rzeczywiście trochę śniegu tam się może znajdować, to nie ma się szczególnie czym przejmować. Bez raków wejście jest mało komfortowe, ale nie niemożliwe. W rakach - spacerek.

Generalnie jeśli ktoś się wybiera na Marmoladę, nie wyobrażam sobie, żeby nie miał raków. Pogoda może się zmienić diametralnie nawet w środku lata, może zalegać sporo śniegu i lodu, co na tamtejszej grani potrafi napsuć krwi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL