Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:56 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 6:26 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 04, 2017 6:26 pm
Posty: 4
Wraz z żona planujemy na początku maja pojechać na Austriackie ferraty.

Chciałbym zapytać się kogoś lepiej obeznanego z tematem o 2 kwestie.

1. Trudność Ferrat.
Wspinamy się głównie sportowo, sporadycznie tradem, znamy tematy wielowyciągów etc. Trudność jaką spokojnie pokonujemy w skałach to VI, VI+, w porywach VI.I.
Jak odnosić się do trudności ferrat ABCDE. Robiłem kiedyś wodną bramę w czechach trudności do C i była raczej banalna. Czy dobrze zakładam, że te alpejskie ferraty do trudności D włącznie nie powinny stanowić fizycznego i technicznego problemu?

2. Gdzie dokładnie jechać.
Zakupiłem 2 tomowy przewodnik po ferratach alp austriackich. Jest tam tego ogrom, aż trudno coś wybrać.
Które obszary / drogi są szczególnie godne polecenia?
I przede wszystkim - czy ma ktoś doświadczenia z ferratami w alpach na początku maja? Tam może być jeszcze srogo śnieżnie. Czy patrząc pod kątem terminu jakieś konkretne obszary ferratowe będą lepsze niż inne (np. z powodu szybko wycofującego się śniegu na konkretnych południowych drogach itp.)?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 6:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
szarywilq napisał(a):
Trudność jaką spokojnie pokonujemy w skałach to VI, VI+, w porywach VI.I. ... Czy dobrze zakładam, że te alpejskie ferraty do trudności D włącznie nie powinny stanowić fizycznego i technicznego problemu?

Bez problemu, E też, na moje wyczucie E -szedłem taki fragment jeden raz, ale zawsze - to takie V albo 5a/5b. "D" szedłem częściej, przyrównałbym do jakichś plus minus 4b. Trochę inna specyfika od wspinaczki, technika to góra ćwierć sukcesu, siła i wytrzymałość ramion to podstawa. Weźcie rękawiczki, linę na ferratach się łapie.
No i asekuracja - generalnie - na ferratach sie asekurujemy ale... Nie odpadamy :D.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 7:19 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 04, 2017 6:26 pm
Posty: 4
Dzięki za info. Czyli faktycznie sama trudność nie powinna być barierą w momencie kiedy wspina się sportowo z jakimś tam chociaż średnim stażem.

Pozostaje kwestia gdzie w tej Austrii uderzyć, żeby w miarę uniknąć śniegu. Południowe pasma z ferratami o południowej ekspozycji? Nie przekraczające znacznie 2 tys.?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 8:29 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Wiosną niektóre ferraty są też zamknięte bądź "zamknięte". Chodzi o ich remont i kontrolę jakości. W zimie nieraz ulegają uszkodzeniom na skutek lawin czy spadających kamieni, więc trzeba je naprawiać. Napisz, gdzie się wybierasz, to może podpowiem, jak wygląda sytuacja ze śniegiem. Południowe/zachodnie ściany bywają już teraz do 2000 m wolne od śniegu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 9:02 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 04, 2017 6:26 pm
Posty: 4
Rzecz w tym, że nie mam wybranego regionu docelowego.

Przeglądam przewodniki pod kątem:

- Ferrat dobrych wczesnym wczesnym latem czyli początek maja
- Ferrat gdzie sama ferrata to nie 15 minut ale solidny kawał trasy.
- Ferratowanie względem łażenia pieszo to musi być istotny element
- Ferrat które z pkt gdzie można dotrzeć autem (z pomocą wyciągów lub nie) można z podejściem i zejściem obrócić w 1 dzień.
- Dróg ciekawych, o licznych walorach widokowych, ekspozycji itp. W sumie to patrzymy na ten wyjazd jako rekreacyjny.
- Szukam regionu gdzie jest sporo dróg spełniających te wymagania, żeby z 1-2 baz noclegowych można każdego dnia zrobić coś innego.

Póki co z przewodnika zaznaczyłem min. Karwendel, Kaisergebirge, Alpy Sztubajskie. Ale drugiego tomu nie zdążyłem jeszcze przejrzeć :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 9:45 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Odpowiadając na te wymagania i uwzględniając wiosenną porę, raczej doradziłbym Alpy wapienne, ponieważ mają zwykle bardziej wyeksponowane ściany na słońce (nieschowane w cieniu dolin) i podejście pod ścianę jest zawzyczaj też krótsze. Czyli granitowe Sztubajskie bym raczej zostawił na lato. Karwendel i Kaisergebirge byłyby okej, choć w tych drugich nie kojarzę jakichś bardzo trudnych ferrat (co innego wspinaczka). Fajne ferraty w niewysokich górach są np. też w Salzkammergut, gdzie pobudowano je ponad taflami jezior - Mondsee, Attersee, Traunsee, Gosausee... itd. Możesz też zajrzeć na Dachstein czy Góry Rofanu. W "moich" Berchtesgadeńskich też są ferraty na Hochstaufen, Berchtesgadener Hochthron, Hochkoenig, Gruenstein...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 11:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
W Kaiser byłem i tam ferraty są raczej proste i nie zauważyłem za wielu (sam szedłem tylko ta na Ellmauer Halt od południa, proste C, za to efektowne i kończy się na najwyższym szczycie Kaiserów). Południowy Dachstein chyba jeszcze będzie bardziej zimowy.
Jak ma być letnio, dużo, codziennie, i jeszcze bardziej tak ferratowo niż górsko, to chyba bym się przyjżał rejonowi w który się wybieram od 10 lat i wybrać się nie mogę - Hohe Wand, Schneeberg i Rax. One są obok siebie w zasadzie, tylko samochód mieć trzeba. No i po likwidacji pola namiotowego pozostają schroniska.

BTW. Nie wiem czy trafiłeś, jak nie to zajrzyj tutaj: http://www.bergsteigen.com/

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 06, 2017 10:32 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 04, 2017 6:26 pm
Posty: 4
Rax i Hohe Wand - na pewno zaliczymy.

Z moich poszukiwań ferrat na maj:
- alpy fishbachskie
- alpy ybbstalskie
- salzkammergut

I chyba coś na co najbardziej się napaliłem na ten wyjazd:
Góry Martwe - Panorama-Klettersteig "Sisi"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 10, 2017 8:06 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
szarywilq napisał(a):
I chyba coś na co najbardziej się napaliłem na ten wyjazd:
Góry Martwe - Panorama-Klettersteig "Sisi"

Piękny rejon :) Po wspinaczce koniecznie zajedźcie do Hallstattu :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL