Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:44 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N kwi 02, 2017 8:53 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 03, 2016 11:47 pm
Posty: 24
Szukam informacji na temat czeskiego biletu CityStar. W necie jest trochę informacji jak tanio pociągiem dojechać z dowolnego miasta w Słowacji lub z Niemiec, najlepiej takiego położonego blisko polskiej granicy do Austrii i innych rejonów alpejskich. W dużym uproszczeniu w przypadku Słowacji to koszt ok. 30-parę euro w 2 strony na bilecie CityStar (np. Czadca lub Żylina -> Innsbruck) gdy jedzie 5 osób, a w przypadku Niemiec to koszt ok. 42 euro w 2 strony na bilecie Sparpeis (np. Görlitz[Zgorzelec] -> Garnish-Partenkirchen) przy 5 osobach. Jednak jeśli chodzi o dojazd z Czech, to wiem tyle że CityStar istnieje i nic więcej znaleźć nie mogę. Ktoś podpowie gdzie szukać o nim informacji?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 02, 2017 9:42 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Strona czeskich kolei to cd.cz:
https://www.cd.cz/default.htm

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś najtańszym sposobem na podróżowanie przez Niemcy pociągiem był Schönes-Wochenende-Ticket.
Obecnie to już chyba lepiej polować na tanie loty do Turynu lub Bergamo, lub skorzystać z portali typu blablacar i pojechać płatnym stopem.
Inna opcja to po prostu dogadanie się z kimś zmotoryzowanym w partycypowaniu w kosztach paliwa.
Chętnych do wspólnego podróżowania nie tak trudno znaleźć na forach lub w lokalnych klubach turystycznych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 03, 2017 10:09 am 
Nowy

Dołączył(a): N sty 03, 2016 11:47 pm
Posty: 24
Na stronie czeskich kolei nie widzę nic o CityStar, a w każdym razie nic o cenach, bo to interesuje mnie najbardziej.

Wydaje mi się, że najtaniej będzie zapakować się w 5 osób do niewiele "chlejącego" samochodu na gas lub blablacar, ale tu chodzi bardziej o przyjemność podróżowania koleją po europie niż o zjechanie z kosztami transportu tak bardzo jak się tylko da, stąd moje pytanie o pociągi i jakieś ciekawe bilety tupu CityStar.

Co do Schönes-Wochenende-Ticket to jest to fajna cenowo opcja ale obejmuje wyłącznie komunikację regionalną co wymusza masę przesiadek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 9:06 am 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Mi się CityStar kojarzy ze Słowacją bardziej, może temu brak informacji: http://www.slovakrail.sk/sk/ceny-zlavy- ... ystar.html

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 04, 2017 8:35 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Moim zdaniem to albo "pociągiem" albo "tanio". "Tanio pociągiem" raczej nie dojedziesz. Polowałbym na blablacar. W budowlance w Tyrolu/Salzburgu pracuje całkiem sporo Polaków, którzy nieraz zjeżdżają na weekend, więc w niedzielę sporo ich jeździ. O Monachium/Bawarii to już nawet nie mówię - do wyboru, do koloru.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 05, 2017 9:13 am 
Nowy

Dołączył(a): N sty 03, 2016 11:47 pm
Posty: 24
Kyjo napisał(a):
Moim zdaniem to albo "pociągiem" albo "tanio". "Tanio pociągiem" raczej nie dojedziesz.
Zrobiłem głębszy research i wyszło mi, że jest trochę inaczej :)

Pociągiem z każdego z większych miast zlokalizowanych możliwie najbliżej granicy z Polską i jednocześnie najbliżej Wrocławia, to jest z Liberec, Hradec Kralove lub Pardubic do na przykład takiego Innsbrucka w Tyrolu można 2-3 razy dziennie dojechać za 662 korony czyli ok. 103 zł. (zwykle 2-3 przesiadki). Bilety uwzględniają pociągi IC i RailJet, a ceny wziąłem ze strony Czeskie Drahy. Ponadto 3-5 razy dziennie z Pragi w tamtym kierunku kursują pociągi w cenie 524 korony, czyli 82zł. W tym raz dziennie jedzie bezpośredni pociąg nocny "EX", który zależnie od tego jak wcześnie kupimy bilet kosztuje 497 koron lub 800 koron. Czyli nie ma aż takiej tragedii. Tanie bilety trzeba kupić zależnie od przewoźnika i godziny odjazdu z tego co widzę z 4 dniowym do nawet 3 tygodniowym wyprzedzeniem. Zakup na dzień, dwa do przodu to już dużo wyższa cena.

Kłopot jest jednak z pociągami do Czech. Istnieją do Liberca, Lichkova i Usti nad Orlici kursy kolei regionalnych, ale są rzadko i z tego co widzę niezbyt dobrze współgrają czasowo z tymi niedrogimi kursami jadącymi do Austrii przez Pragę. Często trzeba się liczyć z koczowaniem od 3 do nawet 6 godzin na którejś ze stacji po drodze albo pakować się w przyjazd na miejsce docelowe w godzinach późno-wieczornych. Przykładowo o 6.20 rano odjeżdża pociąg z Wrocławia do Międzylesia (23.90 zł), potem o 9.06 pociąg do Usti nad Orlici (ok. 21 zł), kolejny o 10.23 do Pragi (162 korony) i następny do Innsbrucka o 14.02 (524 korony) co daje łącznie 152 zł w jedną stronę samymi pociągami. Na miejscu jest się w okolicach 21.50 czyli praktycznie po 15 godzinach i 30 minutach. Można powiedzieć, że jest tanio, ale i długo. Jeszcze taniej będzie przez Liberec. O 7.05 odjeżdża pociąg do szklarskiej (25.50 zł). O 10.30 do Liberec (13.50 zł), o 14.02 do Pragi (109 koron) i o 18.02 nocny do Innsbrucka (497 koron). Razem 134 zł w jedną stronę pociągami, tylko znów długa podróż. Źródło: http://old.rozklad-pkp.pl, https://www.cd.cz i https://www.kolejedolnoslaskie.eu/pl/ta ... zechy.html

Część jazdy pociągami można zastąpić autokarem, tak aby uniknąć długiego czekania na stacji lub przyjazdu w godzinach późno wieczornych. Można wziąć jakiś tańszy autokar np. polski bus lub regiojet za 47 - 65 zł (różne ceny zależnie od dnia) na kurs Wrocław -> Praga, a potem przesiąść się na pociąg dzienny za 524 (1 przesiadka w Linz) lub nocny za 497 koron (bez przesiadek ale 2.5h dłużej). W związku z tym łączny koszt wyniesie od 260 zł do 300 zł tam i powrót. Biorąc pod uwagę, że ceny biletów niemal codziennie jadących z Dolego Śląska do Tyrolu autokarów Sindbad, Agat i innych przewoźników wahają się w przedziale 400-600 zł (cena wyjazd tam i powrót) to można powiedzieć, że jest dużo taniej, o ile się nie pomyliłem w obliczeniach.

Mam wrażenie, że Polska, a szczególnie Dolny Śląsk i Opolszczyzna kolejowo jest w Azji oddzielona od Europy niemal niemożliwymi do sforsowania Sudetami. Czechy mają sporo niezłych i wydaje się, że niedrogich połączeń międzynarodowych ze Słowacją, Austrią czy Niemcami. Dalekobieżne pociągi z Pragi gdzieś za granicę jadą co godzinę a z Wrocławia ile takich kursów jest? :) A przecież Wrocław to duże miasto i zlokalizowane względnie blisko zarówno Czech jak i Niemiec.

Cytuj:
W budowlance w Tyrolu/Salzburgu pracuje całkiem sporo Polaków, którzy nieraz zjeżdżają na weekend, więc w niedzielę sporo ich jeździ.
Co do bla bla car, to faktycznie do Monachium jest bardzo dużo, wręcz całe zatrzęsienie ofert w cenie od 100 do 150zł za osobę w 1 stronę, ale trzeba do tego doliczyć jeszcze ceny biletów do Tyrolu, które w Niemczech są raczej wysokie, w okolicach 30-40 euro. Faktycznie są także oferty do Salzburgu/Tyrolu ale o ile dobrze widzę to jakieś pojedyncze sztuki.

A co do Czeskiego CityStar, zna ktoś przykładowe ceny?


Ostatnio edytowano Śr kwi 05, 2017 5:53 pm przez Stefanek, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 05, 2017 5:52 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Faktycznie, te czeskie koleje są całkiem fajne. Dzięki za podpowiedź, może kiedyś się przyda :) Wyszło mi, że z Bohumina (35 km od Rybnika) do Salzburga można dojechać w 6h za niecałe 1000 koron :) Jeździłem setki razy blablacarem i jeszcze więcej osób brałem do auta, i choć ja niemal zawsze trafiałem na bardzo fajnych ludzi, to jednak zawsze jest ta niewiadoma - na kogo się trafi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 05, 2017 5:53 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 03, 2016 11:47 pm
Posty: 24
Zauważyłem, że dość krótki ok. 270 kilometrowy odcinek pomiędzy Wrocławiem a Pragą przez Liberec pociągami pokonuje się w ok. 8-9 godzin a ponad 2-krotnie dłuższy 550 kilometrowy z Pragi przez Linz do Innsbrucka zajmuje ok. 8 godzin. Różnica KOSMICZNA. Te pociągi tam się wloką więc szybciej jest z Wrocławia do Katowic i dalej przez Wiedeń jechać, pomimo, ze to duże koło i sporo więcej kilometrów - aż o 400 więcej.

A tysiąc koron to jakieś 155zł, więc też nie jest źle. :)

EDIT:
CO do czeskiego CityStar. Czeskie Drahy odpisały mi:
Dear customer,
I am sorry but České dráhy do not provide CityStar ticket for the train connection Liberec - Innsbruck anymore. I can advise you to purchase EARLY EUROPE TICKET via e-shop ČD - http://www.cd.cz/eshop. EARLY EUROPE TICKET is special offer available on e-shop ČD 60 days in advance. This tickets must be used for the train written on the ticket.
Kind Regards
A na stronie opisu biletu CityStar nie ma Austrii na liście, więc kiepsko.

EDIT2:
Znalazłem taką ofertę niemieckich kolei. Rezerwacja z min. tygodniowym wyprzedzeniem. Kosztuje 39.90 Euro (170zł) w wersji Sparpreis co znaczy tyle, że jest ważny tylko na określone pociągi i godziny odjazdu.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 06, 2017 10:13 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Co do cen: faktycznie, na pierwszy rzut oka ceny OBB, np. na poziomie 50-70 euro za Wiedeń-Innsbruck, są nie do przyjęcia. Można się zniechęcić, jak się człowiek parę razy na nie natknie. Ale to są zazwyczaj ceny na najbliższe dni, potem trafiają się dużo niższe.

4 kwietnia sprawdziłam ceny na 6 kwietnia i wyszło tak:
Warszawa-Innsbruck:
24 euro za OBB+ 49 za PolskiBus = 151 zł
blabla = 200 zł

Myślę, że blabla może być atrakcyjne cenowo, ale na bardzo popularnych trasach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Latem być może potrzebne będzie większe wyprzedzenie, ja kupowałam zazwyczaj na 10-15 dni wcześniej i za pociąg na trasie Wiedeń-Villach/Słowenia nie płaciłam więcej niż 19-29 euro.

Nie wiem, czy to możliwe, ale jeśli dobrze pamiętam, to kurs pociągu o jakiejś konkretnej dacie i godzinie miewa zmienną cenę - jednego dnia jest drogo, potem ten sam bilet na ten sam dzień i godzinę jest tani, potem znowu drogi... warto to może przy okazji sprawdzić.

Pisałam już kiedyś, że wypróbowałam linie autobusowe Hello (http://www.helloe.com), podczepione pod OBB. Przykładowy bilet na trasie Wiedeń-Lublana na 9 kwietnia = 23 euro. Linie te obsługują wyłącznie połączenia zagraniczne, czyli nie można pojechać z Wiednia do Innsbrucku. Mapka połączeń: https://www.helloe.com/en/stops.

Kyjo, przede wszystkim załaduj proszę jeszcze raz zdjęcia, bo szkoda fajnego wątku: viewtopic.php?f=11&t=14899 :)

.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 10, 2017 7:58 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Anke, Polski Bus dojeżdża pod Dworzec Główny (kolejowy) w Wiedniu, prawda? Muszę kiedyś wybrać się pociągiem do Kraju

anke napisał(a):
Kyjo, przede wszystkim załaduj proszę jeszcze raz zdjęcia, bo szkoda fajnego wątku: viewtopic.php?f=11&t=14899

OJej, nom, imageshack powywalał zdjęcia z serwera :x . Szukanie tych zdjęć, ponowne wysyłanie to bym miał na pół dnia roboty :| Może kiedyś...
Od piątej strony wrzucałem zdjęia na Photobucket i te się obstały.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 12, 2017 1:54 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Ja ostatnio jeździłam super wygodnym Lux Expresem, który niestety wycofał z Polski prawie wszystkie kursy (zostały tylko kierunki północne). PolskiBus - jednak gorszy - przystanek miał, i jak widzę wciąż ma, koło Wien Hauptbahnhof. Warto sprawdzić przed wyjazdem, czy tego nie zmienili. Ja kiedyś nie sprawdziłam - i nie chodzi o PB, tylko o pociąg z Polski - i zaliczyłam wpadkę.

Dobry przykład cenowy, z wczoraj:
PolskiBus: Wiedeń - Katowice za 19 zł. Wyjazd 10 sierpnia o 10.35. Czas jazdy: 5.25.

Edycja: doprecyzowałam

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Ostatnio edytowano Śr kwi 12, 2017 9:43 am przez anke, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 12, 2017 8:08 am 
Nowy

Dołączył(a): N sty 03, 2016 11:47 pm
Posty: 24
Jechałem polskim busem do Wiednia raz w dzień raz w nocy i powiem, że wybitnie mało miejsca na nogi i kolana bolą więc nie idzie oka zmróżyć w takich warunkach. Co do przesiadek to stacji jest kilka połączonych metrem i polski bus mnie nigdy nie wysadził tam gdzie odjeżdża pociąg. Z tymi stacjami można się trochę pogubić ale jak się wcześniej uważnie sprawdzi plan to w 20 min można się przesiąść na pociąg.

Najlepiej byłoby znaleźć jakiś nocny jadacy co najmniej 5 godzin pociąg w godzinach 00.00 - 06.00, a jeszcze lepiej taki z miejscem do spania. Można jechać nocnym EN, gdzie bilet podstawowy sparpreis to 29€ + 30€ kuszetka albo + 50€ kabina sypialna, trochę nie tanio. W pociągach intercity dopłaty za miejsce do spania też 30 € za kuszetkę i 50-60€ za coś lepszego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 25, 2017 12:17 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
To chyba najtańsze połączenie z Wiednia do Salzburga:
- trzeba się udać na dworzec Westbahnhof (z Hauptbahnhof, gdzie dojeżdżają pociągi z Polski i Polskibus - tramwaj 18 za około 2,3 euro; kiedyś, jak miałam czas, poszłam na piechotę i był to przyjemny spacer przez opustoszały wtedy, poranny Wiedeń, nie jest to bardzo daleko)
- potem na Westbahnhof kupić bilet w kiosku, spodziewałam się (przeczytałam na ichniej stronie) 26 euro, ale w kiosku były po 19, może w kasach są droższe? nie wiem, była niedziela i kasy były nieczynne
- i nie pomylić się, bo czasem na sąsiednim peronie stoi inny pociąg do Salzburga, ale za ponad 50 euro (wiem, bo jak nie znalazłam czynnej kasy, to wsiadałam do tego pociągu z zamiarem kupna biletu u konduktora)
- powrotny bilet, w Salzburgu, też kupiłam w kiosku, i też za 19 euro

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL