Forum portalu turystyka-gorska.pl
http://forum.turystyka-gorska.pl/

Lobby nadal nie nadąża za zmianami w przepisach.
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?f=1&t=19035
Strona 1 z 1

Autor:  Lech [ N sty 22, 2017 11:11 am ]
Tytuł:  Lobby nadal nie nadąża za zmianami w przepisach.

"Turystyka piesza i narciarska zorganizowana może odbywać się w grupie nie przekraczającej 50 osób, tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika, przez co rozumie się przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego." (źródło cytatu: Zarządzenie nr 46/2016 Dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego).

Sprawa jest o tyle ciekawa, że już dawno zmieniły się przepisy, a lobby przewodnickie zachowuje się po staremu jakby nic się nie zmieniło. Czy ktoś z tych ludzi w ogóle pomyślał, że cytowany wyżej zapis jest de facto martwym zapisem, w praktyce nie do wyegzekwowania? Kodeks wykroczeń przewiduje sankcje karne tylko w przypadku wykonywania odpłatnie bez wymaganych uprawnień zadań przewodnika górskiego, natomiast ustawa o ochronie przyrody, na którą powołuje się w swoim zarządzeniu dyrektor KPN, w ogóle nie przewiduje sankcji za nie posiadanie tzw. uprawnionego przewodnika przez turystów wędrujących po szlakach.

Wymóg posiadania licencji przewodnickiej, aby „z urzędu” towarzyszyć turystom (dlaczego tylko zorganizowanym???) na znakowanym szlaku (poza szlakami w parkach poruszać się nie wolno!) świadczy tylko wpływowym lobby uparcie broniącym państwowych licencji i swego prywatnego interesu. Tak naprawdę wcale nie chodzi tu o bezpieczeństwo lub ochronę przyrody, bo gdyby tak było, to taki obowiązek by dotyczył w pierwszym rzędzie osób poruszających się indywidualnie po obszarach chronionych, albowiem właśnie oni od dawna w ogromnej większości ulegają wypadkom w górach i dopuszczają się wykroczeń przeciwko ochronie przyrody. Powszechnie wiadomo, że zorganizowanie się turystów w grupę zwiększa, a nie zmniejsza bezpieczeństwo, oraz dyscyplinuje uczestników poruszających się w grupie zorganizowanej. A jak widać, przy każdych nowych zarządzeniach te okoliczności systematycznie się pomija, bo właśnie zapisy odnośnie owego przymusu dotyczą tylko osób zorganizowanych. Więc coś tu jest nie po kolei, nieprawdaż?

Autor:  Lech [ Pn sty 23, 2017 8:13 am ]
Tytuł:  Re: Lobby nadal nie nadąża za zmianami w przepisach.

A tu przykład, że zorganizowanie się w grupę zwiększa bezpieczeństwo. Szczegóły o akcji GOPR z ubiegłego tygodnia tu > http://www.echo24.tv/artykul/dramatyczn ... -gopr-1469

Ci, których odnaleziono, mieli szczęście, że wybrali się w góry w grupie. Gdyby poszli indywidualnie, to by mogło to się dla nich źle skończyć, podobnie jak kiedyś z turystą z Warszawy, którego rodzina zaczęła poszukiwać dopiero po kilku dniach, jak nie wrócił w wyjazdu w góry. Jego ciało znaleziono dopiero na wiosnę w pobliżu szlaku niebieskiego w stronę Kamienicy. > http://www.twoje-sudety.pl/index.php?ac ... pxmjvfqxzt

Statystyki GOPR od dawna wskazują, że w ogromnej większości najbardziej tragicznym skutkom zaginięcia w górach ulegają turyści indywidualni.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/