Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn maja 13, 2024 2:31 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 547 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lut 17, 2014 6:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Jeżeli masz dobrze rozwinięte mięśnie nóg, to bez krzyżowego przedniego możesz spokojnie funkcjonować. Ale uprawiając sport obciążasz mocno staw, który jednak nie jest do końca dobrze stabilizowany. Kolano szybciej się 'zużywa', w miarę upływu czasu może dojść nawet do jego zablokowania. Także jeśli masz zamiar jeszcze przez kilkadziesiąt lat używać kolan do czegoś więcej niż wycieczka z domu do samochodu - to polecam zrobić zabieg. Podkreślam - mam na myśli tylko zerwane ACL, jak jest w przypadku innych kontuzji - nie wiem.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 19, 2014 2:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Krabul napisał(a):
..Jak olejesz temat (bo teraz kolano funkcjonuje ok) to za kilkanaście lat możesz się ładnie zdziwić.

Tak z ciekawości?
Ja właśnie jestem po "samozaleczeniu się" ale - mam nadzieję - raczej tylko naciągnąłem jedno z tych dwóch środkowych, co jest ogromnym szczęściem w nieszczęściu.
Natomiast oczywiście - jedyne co można "zalecać" w takim wypadku to wizyta u ortopedy i możliwie dokładna diagnoza, co mi w naszej państwowej się nie udało (ale podobno jest możliwe).
Natomiast jakie leczenie dalej - nie ufałbym radzie pierwszego z brzegu ortopedy, czytałem na tem temat i coraz częściej są wątpliwości co do słuszności ewentualnej rekonstrukcji. Dość powiedzieć, że chyba w ubiegłym roku podobno znaleziono w kolanie człowieka kolejne, nieznane dotąd ścięgno :D .

W dowolnym razie - zacząć trzeba od dokładnej diagnozy.

OK - widzę że już wyjaśniłeś. Właśnie wiem że są wątpliwości co do robionych kiedyś taśmowo operacji "rekonstrukcji". Po prostu właśnie teraz - 30 lat od czasu gdy zaczęto to robić, można należycie ocenić jakie są skutki i cos tam nie jest tak rewelacyjnie jak się kiedyś wydawało. Chwilowo wolę nie myśleć, skutków skręcenia w chwili obecnej (1,5 roku) już prawie nie odczuwam.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 15, 2014 9:36 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2014 9:19 am
Posty: 3
Podepnę się pod temat, bo jest mi bliski. I od razu z pytaniem wyskoczę do tych wszystkich z problemami kolan. Nie mieliście problemów w trakcie chodzenia po górach? Chodzi mi o stany po skręceniu kolana i z zerwanymi więzadłami. Sama chodzę po górach właśnie z kolanem, w którym na pewno ACL wymaga rekonstrukcji i gdzieś z tyłu głowy mam ten lęk, że coś może się stać. Dbam o mięśnie ud i właściwie poza jednym przypadkiem nic się nie działo z kolanem. Na rekonstrukcję się wybieram, tylko u mnie jest póki co problem z właściwą diagnostyką. W kolanie mam dwa gwoździe, więc rezonans odpada, a na USG niewiele widać. W grę wchodzi jedynie artroskopia.

_________________
syntax error


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 15, 2014 3:01 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 15, 2014 2:45 pm
Posty: 2
Bardzo ciekawy temat, zwłaszcza ze sporo osób boryka się z takimi problemami wśród moich znajomych.. niestety przerażające jest to, że to sami młodzi ludzie...
Ja ze swojej strony bardzo polecam rower, ale konkretnie spinning., który sama z zamiłowaniem uprawiam. Zawsze mi się wydawało, że na problemy z kolanami rower absolutnie odpada a tu miłe zaskoczenie. Przede wszystkim niewiarygodnie wzmacniają się mięśnie przez co kolana rewelacyjnie się odciąża. Równica faktycznie jest ogromna a zauważam ja nie tylko u siebie ale i u innych znajomych którzy przerzucili się na Spinner. Spinning idealnie sprawdza się także dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z chodzeniem po górach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 16, 2014 9:10 pm 
Swój

Dołączył(a): Pt lip 06, 2012 7:06 pm
Posty: 37
podartyrajtuz
Ja chodzę z rozciągniętym ACL (tak jak mi lekarz powiedział - jakbym go nie miał - podczas artroskopii widziałem na monitorze, że więzadło było jak z gumy - niestety nie wiem czemu - nie zrekonstruowali go;/).

Najważniejsze, to mocne mięśnie ud. W górach mi nie wyleciało kolano (miałem 3 przypadki u siebie).

Przy normalnej eksploatacji nie przeszkadza - na jesień tylko przy podejściu na Ornak po tych kamiennych stopniach zagotowały mi się kolana :lol: I teraz czasem mnie te zdrowe boli :-P
Tak poza tym to zero problemów w górach. :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 19, 2014 6:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3047
Ja z kolanami zawsze problemy na zejściu miałem i to czasem już po pierwszych 200 - 300 m przewyższenia już coś czułem (szczególnie w terenie przypominającym schody). Powyżej 2000m przewyższeń to już na mocnym ibumie schodziłem bo kolana nie dawały spokoju. Bolały jeszcze na drugi dzień ale za 2-3 dni już było całkiem ok. W tym roku postanowiłem coś z tym zrobić i od lutego biegam sobie około 2 razy w tygodniu. Wydaje mi się że pomogło bo na początku biegania odczuwałem podobne dolegliwości a teraz już nie. Od tego czasu zszedłem około 1400m i bólu nie było w ogóle. Były to jednak warunki zimowe i śnieg zrobił swoje. Zobaczę latem stąpając po twardym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2015 8:59 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Obrazek

"Tylko prawidłowa technika marszu angażuje całe ciało, pali mnóstwo kalorii i odciąża stawy". Autorowi tego hasła marketingowego chyba wypaliło też rozum.

Przedstawianie jako główny atut rzekomego odciążania stawów podczas chodzenia tą techniką, jest grubym nadużyciem. Reklamowanie jakoby marsze w technice Nordic Walking odciążały stawy może ludzi z problemami stawowymi wprowadzać w błąd. Odciążanie stawów, zwłaszcza kolanowych, nawet przy prawidłowej technice i marszu z odpowiednimi kijkami jest tak znikome, że w praktyce nie przynosi żadnego odczuwalnego efektu, w przeciwieństwie do kijków trekkingowych, które są bardzo przydatne zwłaszcza na stromych górskich zboczach właśnie do odciążania tych stawów i przenoszenia ciężaru ciała na ręce. W technice NW zalecane jest również używanie innego obuwia niż buty rekkingowe. Instruktorzy Nordic Walking dość powszechnie uważają, że namawianie do chodzenia na kijkach trekkingowych i w obuwiu trekkingowym „psuje” rynek, czyli zabiera im dochody.

NW to typowo wytrzymałościowe zajęcie, a marsze odbywają się w szybkim tempie i trwają długo, co oznacza, że mogą spowodować urazy przeciążeniowe i obniżyć komfort uprawiania tego sportu w dłuższym okresie czasu. W tego typu zajęcia rekreacyjne mogą angażować się osoby młode i w pełni zdrowe, natomiast osoby starsze i kondycyjnie miej wydolne lub problemami stawowymi powinny się dobrze zastanowić zanim zdecydują się skorzystać z zaproszeń na płatne kursy i zajęcia reklamowane przez tą organizację sportowo-biznesową.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2015 9:15 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Przez pewien czas brałam udział w marszach Nordic-Walking i niestety "załatwiłam" sobie kolano, odnowiła się wcześniejsza kontuzja.
Po rehabilitacji i oszczędzaniu kolana, na szczęście (tfu, tfu) w tej chwili wróciło do normy.

Moim zdaniem ta aktywność przyniesie więcej pożytku niż szkody wtedy kiedy się ją traktuje czysto rekreacyjnie, po prostu spacerując z kijkami po godzinę-dwie 2 razy w tygodniu, nie na czas, ani nie na odległość, tylko dla przyjemności.
Wtedy emerytów wyciągnie się z foteli i to jest fajne.

Natomiast osoby, które wcześniej żadnych sportów nie uprawiały, lub miały dłuższą przerwę nie powinny brać udziału we wszelkich zawodach, a niestety tych zawodów jest coraz więcej i chyba więcej organizacji zbija kasę na tym, że ten rodzaj aktywności stał się modny.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 30, 2015 10:23 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Basia Z. napisał(a):
chyba więcej organizacji zbija kasę na tym, że ten rodzaj aktywności stał się modny.
Zbijają, a zbijają i to niezłą kasę na kim się da. Poniższe zdjęcie chyba nie wymaga komentarza?

Obrazek

(źródło fotografii > https://www.facebook.com/195244513867832/photos/a.317994241592858.76960.195244513867832/867640523294891/?type=1&hc_location=ufi)

Coraz częściej widuję grupy kobiet intensywnie marszerujących z kijkami, dla których liczy się tylko liczba przebytych kilometrów i spalonych kalorii oraz spadek wagi ciała. Pędzą jak w jakimś amoku i nie zwracają wcale uwagi na otaczającą przyrodę, krajobrazy czy obiekty zabytkowe. Rozumiem, że chodzi im przede wszystkim o zgrabną figurę. Dzieje to chyba na zasadzie "jak jedna koza zadrze ogon, to zaraz inne muszą..." I zapewne dlatego w grupach uprawiających NW widać głównie panie, a panowie są tam wyjątkami. Z drugiej strony pozytywne jest w tym to, że gdyby nie ta moda, to by się z domu nie ruszyły na krok i pewnie piły kawę i zajadały słodyczami przed telewizorem.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 05, 2015 11:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Osobom mającym problemy z kolanami mogą ulżyć kijki trekkingowe używane wg kanonów właściwych dla trekkingu.
Cytuj:
Użycie kijów trekkingowych powoduje odciążenie stawów kolanowych w trakcie pokonywania dużej różnicy wysokości. Natomiast kije do nordic walking służą przede wszystkim do odpychania się.


Cytuj:
Czym jest trekking?

(...) To coś zupełnie innego niż Nordic Walking. Trekking jest starszą formą aktywności fizycznej o innej technice chodu niż Nordic Walking, który został stworzony przez sportowców (narciarzy biegowych w Finlandii) i który wielu z nich uprawia jako urozmaicenie swoich treningów. Trekking pomaga w wędrówkach (przeważnie górskich) a nordic walking to sposób chodu. Musimy nauczyć się odróżniać te pojęcia, wtedy nie damy się wprowadzić w błąd. To trekking mógł mieć początek już w starożytności kiedy podpierano się jednym a w niektórych miejscach dwoma kijami. Nordic Walking pochodzi od biegaczy narciarskich.

źródło cytatów > http://www.windsurfingakademia.pl/_cms/ ... gowe-.html

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 14, 2015 2:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Warto wiedzieć > http://www.biegiempozdrowie.eu/ruch-to- ... ch-ruchowo

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 25, 2015 8:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Ktoś brał zastrzyki z kwasu hialuronowego?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 25, 2015 9:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4329
Lokalizacja: Kraków
Ja, po kilka w serii. Zdania nie zmieniłem:
zjerzony napisał(a):
Hialuronian sodu w kolano. To takie coś, co daremnie używają kobiety w czasooszukiwaczach.
Pomaga na trzy dni, podobnie jak kobietom. I tak się skończy zabiegiem, podobnie jak u kobiet. Chyba, że się pogodzą. Ja jeszcze walczę.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 25, 2015 9:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Znaczy chwilowy efekt, ale ogólnie nie bardzo pomogło?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 25, 2015 9:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ja nie, ale kolega, mój rówieśnik bierze regularnie. Pomaga na jakieś 3-4 miesiące, potem od nowa.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 25, 2015 9:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4329
Lokalizacja: Kraków
Może jako wspomożenie rehabilitacji. Nie wiem, czy odpowiednie odżywianie nie da lepszych efektów. Plus rehabilitacja. A i tak pewnie weźmiesz, tonący brzytwy się chwyta.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 26, 2015 9:57 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
zjerzony napisał(a):
A i tak pewnie weźmiesz, tonący brzytwy się chwyta.

Dobre...
Trzeba przyznać, że z kolanami to Pan Bóg przekombinował.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 1:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Warto wiedzieć, że propagatorzy marszów z kijami Nordic Walking sami przyznają się do do stosowania metod psychomanipulacji przez wprowadzanie zainteresowanych w błąd jakoby NW nie miało nic wspólnego ze sportem, a było tylko niewinną rekreacją ruchową korzystną dla ochrony stawów: "użycie słowa sport, z jego powiązaniem z wysokimi wymaganiami (zawodowstwem) może powstrzymać postęp rozwoju NW, szczególnie jeśli chcemy sięgnąć do tych, którzy są obecnie najmniej aktywni.(...) Sport England wskazuje, że specjaliści od ochrony zdrowia uważają, że właśnie słowo sport może działać odstraszająco..." żródło cytatu: http://www.pfnw.eu/index.php?page=nwis

Pozyskując nowych adeptów, jakich widać na poniższej fotografii, werbujący na zajęcia z kijkami unikają określenia "sport" jak ognia...

Obrazek

Niezłe kombinatorstwo, nieprawdaż?

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 3:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Lech napisał(a):
Niezłe kombinatorstwo, nieprawdaż?


Ale, że o co się rozchodzi? :scratch:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 4:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
_Sokrates_ napisał(a):
Lech napisał(a):
Niezłe kombinatorstwo, nieprawdaż?

Ale, że o co się rozchodzi?
No przecież wcześniej o tym napisałem. Zatem jeszcze raz: Otóż propagatorzy namawiający do kupna kijków Nordic Walking zapewniają, że pomagają przy dolegliwościach stawowych, m.in, że chodzenie w tej technice odciąża stawy kolanowe, co jest nieprawdą. NW jest połączeniem suchej zaprawy narciarzy biegowych z chodem sportowym i może tylko zaszkodzić, o czym przekonałem się osobiście. A moja znajoma, która chodziła sporo z kijkami NW, jest po operacji endoprotezy i czeka ją następna. Kijki te zamiast pomóc jeszcze jej zaszkodziły.

Stawy kolanowe odciążają kijki trekkingowe, które służą do wspierania się na nich podczas wędrówki, natomiast przy marszach techniką NW kijki służą do odpychania się i mogą powodować komplikacje związane z przeciążeniami, zwłaszcza przy stanach zapalnych stawów. Krótko mówiąc jest to forma rekreacji ruchowej dobra dla zdrowych ludzi, natomiast osoby z różnymi dolegliwościami stawowymi powinny dobrze się zastanowić i nie słuchać głupot wygadywanych przez reklamujących ten rodzaj ruchu instruktorów Nordic Walking, którym chodzi tylko o kasę. NW nie jest żadną uznaną kinezyterapią przy schorzeniach stawowych.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 4:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Lech napisał(a):
NW (...) może tylko zaszkodzić, o czym przekonałem się osobiście. A moja znajoma, która chodziła sporo z kijkami NW, jest o operacji endoprotezy i czeka ją następna. Kijki te zamiast pomóc jeszcze jej zaszkodziły.


Są na ten temat - że NW szkodzi - jakieś badania naukowe?
Bo jednostkowe osobiste doświadczenia mnie osobiście nie przekonują.

Wszak 100% ludzi, którzy pili wodę zmarło. Wnioski nasuwają się same...

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 5:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
_Sokrates_ napisał(a):
Lech napisał(a):
NW (...) może tylko zaszkodzić, o czym przekonałem się osobiście. A moja znajoma, która chodziła sporo z kijkami NW, jest o operacji endoprotezy i czeka ją następna. Kijki te zamiast pomóc jeszcze jej zaszkodziły.


Są na ten temat - że NW szkodzi - jakieś badania naukowe?
Tiaa? Przecież żaden lekarz nie da skierowania na marsze NW jako formę kinezyterapii przy schorzeniach stawów kolanowych. Po prostu żadne badania naukowe nie wykazały korzystnego wpływu na stawy kolanowe u ludzi z takimi dolegliwościami. Wprost przeciwnie. Od lekarza ortopedy uzyskałem informację, że badania naukowe nie potwierdzają korzyści z tej techniki relaksacyjnej dla stawów, że ta technika może po prostu szkodzić. Czytam też wypowiedzi w internecie potwierdzające moje, i nie tylko moje, bolesne doświadczenie związane z taką rekreacją ruchową.

Cytuj:
Przepraszam ale nie wytrzymałem.
Odradzam uprawianie tego "sportu"

Nordic Walking prowadzi do nienaturalnej postawy i przyzwyczajeń ruchowych człowieka podczas jednej z najczęstszych i najlepiej wyćwiczonych umiejętności nabytych przez nasz podczas wieków ewolucji czyli "CHÓD"
Nordic Walking Może doprowadzić do zwyrodnienia stawów łokciowych i kolanowych skrzywień kręgosłupa.
Podczas "uprawiania" Nordic Walkingu nasze ciało przyjmuje nienaturalną postawę.
Wszystkim fanom tego "czegoś" zawsze radzę rzucić w cholerę te kije i po prostu przejść się na dłuuugi spacer.
> http://forum.gazeta.pl/forum/w,36264,12 ... lece_.html

I jeszcze istotny cytat (sentencja wykładu naukowego na temat NW):
Cytuj:
Mała liczba wiarygodnych naukowo publikacji oceniających przydatność ćwiczeń Nordick Walking w rehabilitacji wymaga dalszych badań, prowadzonych zgodnie z zasadami Evidence - Based Medicine.
> http://www.fizjoterapiaonline.pl/wplyw_ ... ,35,m.html

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano N wrz 13, 2015 5:24 pm przez Lech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 5:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Tyle, że ja pytałem czy są badania potwierdzające to, że NW szkodzi - bo takie było Twoje stwierdzenie.
Rozumiem, że takich badań nie ma?

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 5:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
_Sokrates_ napisał(a):
Rozumiem, że takich badań nie ma?

Źle rozumiesz.
Cytuj:
...badania naukowe nie potwierdzają korzyści z tej techniki relaksacyjnej dla stawów, że ta technika może po prostu szkodzić.
" - czyli badania są ale nie potwierdzają korzystnego wpływu na stawy, a więc także i kolanowe. Wniosek: propagatorzy NW wmawiają, zwłaszcza osobom starszym wiekiem jak np. panie na powyższej fotografii, które z racji wieku z pewnością mają już zmiany zwyrodnieniowe, głupoty o rzekomej potwierdzonej badaniami terapeutycznej roli ćwiczeń polegających na odciążaniu stawów podczas marszu z kijkami w technice NW.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 5:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Badania nie potwierdzające korzystnego wpływu to jedno a badania potwierdzające szkodliwość to drugie.

Napisałeś:

Lech napisał(a):
NW (...) może tylko zaszkodzić


Zapytam więc ostatni raz: czy jakieś badania potwierdzają to, że NW szkodzi?

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 6:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
_Sokrates_ napisał(a):
Zapytam więc ostatni raz: czy jakieś badania potwierdzają to, że NW szkodzi?
To nie jest forum do prowadzenia jałowych akademickich dyskusji o wyższości "czegoś" nad "czymś". W wątku pt. "Jak radzicie sobie z kolanami?" ukazałem swoje faktyczne doświadczenie z oszustami z NW, którzy powoływali się na jakieś rzekomo korzystne działanie ich treningów na stawy kolanowe. Napisałem też, że nie wskazali mi nic konkretnego na temat badań, które by te korzystne wpływy potwierdzały. Przekazałem co na ten temat dowiedziałem się od lekarza ortopedy, że takie treningi z kijkami NW mogą po prostu szkodzić na stawy. Napisałem, że chodzenie z tymi kijkami zamiast pomóc mi zaszkodziło. W jednym z postów w tym wątku Basia Z. napisała, że na skutek chodzenia z kijkami NW odnowiła jej się kontuzja kolana. Przekazałem też wiadomość, że moja znajoma mająca dolegliwości stawu biodrowego dała się namówić przez instruktora NW na chodzenie z kijkami NW i wylądowała w szpitalu, gdzie założono jej endoprotezę. Zacytowałem też krytyczną wypowiedź na temat NW z forum gazeta.pl., krytyczną sentencję wykładu naukowego itd. Każdy kto ma rozum wyciągnie z moich postów właściwe wnioski.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 6:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Nie mogłeś odpisać krócej?
Na przykład: nie ma badań naukowych potwierdzających, że NW szkodzi :mrgreen:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 7:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Podobnie można napisać, że nie ma badań naukowych potwierdzających, że chodzenie po górach w klapkach szkodzi. Czy to jednak znaczy, że chodzenia w klapkach po takich terenach nie należy odradzać? Przecież każdy, kto ma rozum i poczyta relacje o urazach jakie spotykają klapkowiczów na górskich szlakach wyciągnie właściwe wnioski i nie będzie zawracał sobie głowy czy były jakieś badania naukowe prowadzone na klapkowiczach czy nie. A kto nie ma oleju w głowie stwierdzi, że "jednostkowe osobiste doświadczenia mnie osobiście nie przekonują".

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 7:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Lech napisał(a):
A kto nie ma oleju w głowie stwierdzi, że "jednostkowe osobiste doświadczenia mnie osobiście nie przekonują".


Na pewno brak by mi było piątej klepki gdybym ponad badania naukowe stawiał osobiste doświadczenia życiowe Lecha Rugały.
Dziękuję za uwagę :mrgreen:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 13, 2015 8:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3664
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Tylko teoretycznie, ponieważ przedstawiłem tu nie tylko własne doświadczenia, ale również wspomniałem o przypadkach innych osób, przytoczyłem opinię lekarza ortopedy, wypowiedzi z forum dyskusyjnego, sentencję wniosków z konferencji naukowej na temat NW itd. A skoro mimo to bez badań naukowych nie dajesz wiary temu, czego doświadczyli i co piszą inni, to faktycznie z klepkami masz coś nie po kolei.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 547 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL